پاورپوینت بازاریابی استراتژیک در برند رولکس (پادشاه ساعت سازی جهان)

دسته بندي : انسانی » مدیریت
بازاریابی استراتژیک دربرند رولکس ،پادشاه ساعت سازی جهان
برندشناسی برند رولکس
رولکس : فردی آلمانی به نام Hanz Wilsdorf و یکی از خویشاوندان وی ، به نام William Davis در سال ۱۹۰۵ Rolex را در لندن بنیان گذاری کردند. Wilsdorf در سال ۱۹۰۸ به ثبت برند Rolex در کشور سوئیس اقدام کرد. و در سال ۱۹۱۰ نخستین محصول این شرکت که ساعت مچی بسیار ظریفی بود تولید شد.

در سال ۱۹۱۲ Rolex دفتر مرکزی خود را به ژنو ( پایتخت سوئیس ) منتقل کرد. و از آن تاریخ تا به امروز محل استقرار این شرکت در سوئیس است. در سال ۱۹۱۴ ، Rolex توانست به عنوان نخستین برند ساعت ، دشوارترین آزمون های زمان سنجی را پشت سر بگذارد و گواهی نامه ی « A » را در تولید ساعت های مچی دریافت کند.

ارزش برند رولکس

برند Rolex در صنعت تولید ساعت و جواهرات با ارزشی حدود ۶/۴۳ میلیارد دلار رقبای بسیاری را پیش روی خود دارد. با وجود این تنها تعداد معدودی از برندها در این صنعت توانسته اند در بلند مدت پایدار بمانند. و به عنوان برندهای برتر شناخته شوند.

Rolex در سال ۱۹۴۶ با طراحی و توسعه ی برند Tudor و معرفی آن به عنوان « برند جنگجو » تلاش کرد. تا با تکیه بر آن برخی از رقبای اصلی خود را نظیر Citizen ، Rado و Tag Heuer از عرصه ی رقابت کنار بزند. برند Tudor نیز مانند Rolex از مجموعه برندهای فرعی و کلکسیونی با نام های Monarch ، Prince ، Princess و Sport تشکیل شده است.

که هر کدام ، از برندهای فرعی و زیر مجموعه ای دیگری تشکیل شده اند. ساعت های Tudor در تعداد معدودی از فروشگاه های منتخب به فروش می رسند. و از طریق شبکه های فروش خاص و منحصر به فرد در اختیار گروه هدف ( ثروتمندان و افراد با نفوذ جامعه ) قرار می گیرند.

فعالیت های ارتباطی

برند Rolex با استفاده ی درست از فعالیت های ارتباطی توانسته همواره به عنوان تولید کننده ی محصولی با کیفیت مطرح شود. و تداعیات اصلی از این برند در ذهن مشتری ها با مفاهیمی نظیر « هنری ، ورزشی و ماجراجویی » معادل شده است.

علاوه بر آن ، این شرکت با اتخاذ سیاست های قیمت گذاری پرمایه و گران و توزیع محدود محصولات خود توانسته تصویری از یک برند منحصر به فرد و ویژه ی طبقه خاص را در ذهن مردم ایجاد کند. Rolex عمدتاً تبلیغات خود را در مجله های خاص گروه های خاص هدف خود انجام می دهد.

تبلیغات رولکس

در سال ۲۰۰۳ این شرکت با صرف ۳۲،۴ میلیون دلار هزینه برای تبلیغات در مجله ها به عنوان هفتمین برند سرمایه گذار تبلیغات چاپی معرفی شد. علاوه بر آن ، این شرکت توانست با استفاده از چهره ها و شخصیت های سرشناس در عرصه های فرهنگی و ورزشی و حضور در رویدادهای ورزشی و برنامه های انسان دوستانه ، تصویر ذهنی خود را بر پایه ی ارزش های خود ایجاد و حفظ کند.

قیمت محصولات این شرکت نیز همواره با تکیه بر راهبرد قیمت گذاری پرمایه و گران تعریف شده است. قیمت ساعت های Rolex از ۲۵۰۰ دلار بالاتر است و برخی از مدل های آن تا دویست هزار دلار قیمت گذاری شده است.

هر یک از مدل های محصولات با توجه به نوع فلز به کار رفته ( استیل یا طلای سفید ) و سبک طراحی به طور متوسط از بیست هزار دلار تا دوازده هزار دلار قیمت گذاری می شود. Rolex هیچگاه ساعت های خود را از طریق اینترنت به فروش نمی رساند. و تنها با استفاده از یک شبکه که حدود شصت هزار نماینده ی فروش را در سراسر جهان تحت پوشش دارد . فعالیت های تجاری خود را انجام می دهد.

بازاریابی استراتژیک در برند رولکس

به عنوان یک نام تجاری لوکس، رولکس یک نماد از وضعیت مخاطبان مسن تر نیز می باشد که آن ها امروزه، در حال تلاش برای درخواست تجدید نظر بوده اند. نام تجاری نسل جوان معتقد است پدر و مادرشان چیزی را می پوشند که ممکن است به نظر برسد کمتر جذاب باشد. بازاریابی استراتژیک رولکس نیاز دارد یک راه برای رسیدن به مخاطبان جوان داشته باشد، به طوری که آن ها به رسانه های اجتماعی تبدیل شده باشند. به تازگی، مشیبل گزارش داد که: “رونق”، در عصر دیجیتال است.

براساس درخواست تجدید نظر مخاطبان جوان، یک صفحه فیس بوک برای این نام تجاری راه اندازی شده که برای دیدن، استفاده های اجتماعی و تعیین چگونگی نوع محتوای مخاطبان ارائه می شود.

به عنوان مثال:کاربران در صفحه فیس بوک رولکس نظرمی دهند و می خواهند در مورد ویژگی های متمایز ساعت مطمئن شوند، بنابراین این شرکت به ایجاد یک سری داستان ها می پردازد و آن را یک موفقیت بزرگ می نامد و بیش از ۱۰۰۰۰۰ لایک( تاییدیه) بدست می آورد.

نام های تجاری درخواست تجدید نظر در جهت تغییر بازار های هدف را کامل می کنند. با پیدا کردن چیزی که مخاطبانشان؛ در آن، در حال گذراندن زمان خود هستند و باید اقداماتی را برای رسیدن به آن ها انجام دهند، بازاریابان می توانند یک استراتژی موثر برای تعامل با مشتریان داشته باشند و اطمینان حاصل نمایند که نام تجاریشان موفق باقی مانده است.

دلایل موفقیت برند رولکس

خلاقیت، نوآوری، کیفیت بالای محصولات، همگام شدن با تکنولوژی‌های مدرن دنیا، پیدا کردن مخاطبان جدید و … از جمله راهکارهایی است که برند با سابقه‌ ای مانند رولکس آنها را در برنامه ریزی های بازاریابی خود گنجانده تا بتواند مانند قرن گذشته، در قرن حاضر نیز پادشاه بلامنازع صنعت ساعت‌ سازی در سطح دنیا به شمار رود.
متوان گفت برند ساعت رولکس از جمله مهم ترین برندهایی باشد که با یادآوری آن ساعت مچی در ذهن بسیاری از مردم دنیا، خاطر نشان می شود. بر این اساس باید گفت این نام تجاری در ذهن بسیاری از مردم دنیا ریشه دوانده است و به عنوان یک برند لوکس مشاهده می‌ شود، حتی افرادی که توانایی خرید این ساعت را نیز نداشته باشند، با نام و هویت آن کمابیش آشنا هستند، بنابراین در این مقاله تلاش کرده ایم تا رمز موفقیت برند صد و چند ساله رولکس را برای تبدیل شدن به نامی جهانی بررسی کنیم و ابزارهای تبلیغاتی این برند را به عنوان یکی از مطرح‌ ترین برندهای ساعت مچی تبیین کنیم.
این شرکت که در سال ۱۹۰۵ تأسیس شده، توانسته در این دوره صد ساله به موفقیت چشم گیری در زمینه تولید ساعت‌ دست یابد؛ برندی که در کنار نام خود مفاهیمی مانند ثروت، موفقیت و نفوذ را به ذهن متبادر می کند.

چگونه یک نام تجاری صد و اند ساله در عصر دیجیتال نیز رونق می‌ یابد؟

هنگامی که یک برند هویت خود را در طی زمانی طولاتی ثابت قرار داده باشد، پبداکردن مخاطبان جوان برای برند مذکور از جمله دغدغه‌ های اصلی بازاریابان خواهد بود، چراکه این برند هویت خود را میان نسل های قبل به دست آورده است و احیای این هویت در بین نسل جدید نیاز به استراتژی های خاص دارد، به همین خاطر گروه‌ ها و کمپین‌ های بازاریابی رولکس نیز برقراری ارتباط با نسل جوان را سرلوحه برنامه‌ ریزی های تبلیغاتی خود قرار داده اند، به این معنا که اگرچه در گذشته تبلیغات چاپی و بعد نیز تلویزیونی بهترین ابزارهای بازاریابی برای برند رولکس به شمار می‌ آمد و این برند از طریق آنها توانسته بود مخاطبان وفادار به خود را پیدا کند، اما در دنیای امروز که فضای دیجیتال در زندگی مردم نفوذ زیادی داشته است، حضور در رسانه‌ های اجتماعی و فعالیت مستمر در فضای دیجیتال از جمله راهکارهای اصلی برند رولکس در جذب مخاطبان جوان‌ تر بوده است. چراکه مخاطبان گذشته برند رولکس، در گروه‌ های سنی بالا قرار گرفتند و بر این اساس یافتن مخاطب جوان یکی از مهم‌ ترین دغدغه‌ های حال برنامه‌ های تبلیغاتی این کمپانی به حساب می آید.

تربیت نسل‌ های مصرف‌ کننده

تربیت یک نسل مصرف‌ کننده و ایجاد حس وفاداری در آنها، از جمله اهداف اساسی برند رولکس یه شمار می آید که به خوبی توانسته است در صد ساله گذشته آن را به انجام برساند و اینک نیز در آغاز قرن بیست و یکم به دنبال ایجاد یک نسل مصرف‌ کننده با مخاطبان جدید است که با توجه به عصر دیجیتال، راهکارهای خاص خود را می‌ طلبد، بنابراین می‌ توان امیدوار بود که برند رولکس بتواند هویت تجاری خود را بین مخاطبان دیجیتالی خود نیز به تثبیت برساند. در همین راستا، حضور فعال این برند در صفحات مجازی مانند فیس‌ بوک، یوتیوب، توئیتر و … نشان‌ دهنده اهمیتی فراوانی است که این برند به تربیت نسل‌ های مصرف‌ کننده در برنامه‌ های بازاریابی خود می‌ دهد.

وفاداری مشتری در گرو ارائه کیفیت بالا

ساعت‌ های مچی رولکس بیش از هر چیزی منحصر‌به‌ فرد هستند و طراحی خاص خود را خواهند داشت، ضمن اینکه استفاده از فناوری‌ های جدید نیز از دیگر خصایص عمده این برند محسوب می‌ گردد، می‌ توان گفت برند رولکس مشتریان خواهان خود را دارد و به همین دلیل نیز در طراحی و ارائه محصولات خود به شدت سختگیر بوده و کیفیت بالای محصول را در دستورالعمل تولیدات خود قرار می دهد، به همین دلیل این برند توانسته است مشتریان خاص و در عین حال وفاداری را پیدا کند که تنها برند مورد نظر آن ها برای ساعت مچی، نام لاکچری رولکس است. رسیدن به چنین مرحله‌ ای که وفاداری مشتری نام دارد، در گرو ارائه محصولات بی‌ عیب‌ و نقص و باکیفیت در دوره‌ ای طولانی است که باعث جلب اعتماد مشتریان گردیده و این نام تجاری را در ذهن شان حک می‌ کند.

برندی با یک سده نوآوری

برند رولکس اولین نمونه‌ های ساعت‌ های ضد آب را تولید کرده است و بر این اساس می‌ توان گفت که نوآوری مذکور، در انحصار این برند قرار دارد. ارائه محصولات با کیفیت که مطابق با فناوری‌ های روز دنیا انجام می‌ پذیرد، روندی است که نام تجاری رولکس برای نوآوری‌ های بیشتر خود در پی گرفته است و در این میان، خصوصاً در زمینه ساعت‌ های ضد آب به طور خاص نوآوری‌ های قابل توجهی را انجام داده است.
بنابراین مس توان گقت که یکی از استراتژی‌ های مهم برند رولکس که آن را در بین مردم جهان به یک نام تجاری قابل اعتماد تبدیل تموده، نوآوری‌ های قابل توجهی است که در زمینه تولید محصولات خود ارائه می‌ دهد. جالب است بدانید که اولین تبلیغ ساعت‌ های ضد آب رولکس در سال ۱۹۲۷ توسط نخستین زن شناگر انگلیسی به نام مرسدس گلیتز صورت گرفت که این ساعت را در طول شنا دور گردن خود انداخته بود و بعد از شنا نیز با همین وضعیت عکسی از او گرفته شد و در صفحه اول روزنامه‌ های آن زمان به چاپ رسید. این نوآوری خاص که آغاز تبلیغات آن در سال ۱۹۲۷ بود، کماکان در برنامه تبلیغاتی برند رولکس قرار دارد و امروزه غواصان و شناگران ماهر دنیای ورزش، از جمله ابزارهای تبلیغاتی آن به شمار می‌ روند.

برند رولکس,برند ساعت رولکس,جلب اعتماد مشتری

مشتریانی که ابزار تبلیغاتی نیز هستند

رولکس برندی است که در کنار نام‌ های خاصی معنای بیشتری پیدا خواهد کرد، کمپین‌ های تبلیغاتی این برند به خوبی از این موضوع آگاه بوده و همین امر را به یکی از ابزارهای مهم بازاریابی خود تبدیل کرده‌ اند. به عنوان مثال، در یکی از تبلیغات این برند، عکس‌ های افراد مشهوری را خواهیم دید که ساعت‌ های مچی رولکس در دست آنها خودنمایی می‌ کند.
مرلین مونرو، مارلون براندو، رابرت دنیرو و … چهره‌‌ های مشهوری هستند که مطمئناً تأثیر زیادی بر مخاطبان خواهند گذاشت و بر همین اساس‌ نیز می‌ توان گفت که بسیاری از مشتریان برند رولکس، به عنوان ابزارهای تبلیغاتی این برند نیز محسوب می‌ شوند. ضمن اینکه امروزه بسیاری از چهر‌های سرشناس ورزش و سینما نیز، معرِّف ساعت‌ های این برند هستند و به طور خاص در کمپین‌ های ویدئویی و دیجیتال این برند حضور فعال دارند.

برند رولکس (rolex) به عنوان یکی از لوکس‌ترین و پرطرفدارترین برندهای تولید کننده ساعت مچی در دنیا شناخته می‌شود و کمتر کسی وجود دارد که نام این برند خوش آوازه سوئدی را نشنیده باشد. رولکس ارزشمندترین کمپانی تولید ساعت مچی است که با طراحی محصولات منحصر به فرد در طول سال‌های فعالیت خود توانست به برندی جهانی و معتبر تبدیل شود. لوگو رولکس به صورت یک تاج طلایی طراحی شده که در واقع سمبلی از موفقیت و بهترین بودن است. اولین ساعت‌های مچی ضد آب دنیا و اولین ساعت‌های با قابلیت تغییر اتوماتیک تاریخ و همچنین نمایش دو زمان مجزا توسط برند رولکس تولید شدند و آن را به برندی ماندگار تبدیل کردند. جالب است بدانید که این کمپانی روزانه به طور متوسط ۲۰۰۰ ساعت تولید می‌کند و درآمد آن در سال ۲۰۱۹ حدود ۵٫۲ میلیارد دلار برآورد شد.

این برند که در قالب یک شرکت به دست ویلسدروف تأسیس شده بود، نام رولکس را در سال ۱۹۰۸ برای ساعت‌های خود ثبت کرد و در سال ۲۰۱۵ نام شرکت خود را به «شرکت ساعت رولکس» (Rolex Watch Co. Ltd) تغییر داد.

هانس ویلسدروف
غول ساعت‌سازی جهان پس از جنگ جهانی اول به دلیل اوضاع اقتصادی نه‌چندان خوب انگلستان، کارخانه خود را به ژنو سوئیس منتقل کرد. در سال ۱۹۲۰ ویلسدروف شرکت خود را در ژنو با نام جدید «مونترس رولکس» (Montres Rolex SA) ثبت کرد. واژه مونترس در زبان فرانسوی به معنی ساعت است.

;کارخانه رولکس در زنو در سال ۱۹۱۹
رولکس از سال ۱۹۶۰ تاکنون تحت مالکیت بنیاد خانوادگی هانس ویلسدروف قرار دارد. این برند لوکس با ارزش خالص ۷.۹ میلیارد دلار (در سال ۲۰۲۲)، اکنون در فهرست ۱۰ برند لوکس تک‌محصولی جهان قرار دارد و از نظر درآمد بهترین برند پرفروش جهان است. رولکس به دلیل خصوصی بودن میزان فروش خود را اعلام نمی‌کند؛ اما تحلیلگران سوئیسی میزان فروش سالانه این برند را در حدود ۴.۵ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

دفتر مرکزی رولکس
دفتر مرکزی رولکس
جالب است بدانید ساعت در سبد محصولات تمام ۱۰ برند لوکس برتر جهان دیده می‌شود؛ بنابراین ساعت‌های گران‌قیمت یکی از محصولات لوکس رده‌بالا محسوب می‌شوند. گران‌قیمت‌ترین ساعت رولکس با قیمتی بیش از ۴۸۵ دلار به فروش می‌رسد و یکی از ساعت‌های این برند به نام «پال نیومن دی‌تونا» (Paul Newman Daytona) در مزایده‌ای در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۱۷.۸ میلیون دلار فروخته شد!

دلیل انتخاب نام رولکس
واژه رولکس معنا و مفهومی ندارد و تنها به دلیل تلفظ آسان و همچنین به دلیل اینکه کلمه کوتاهی است و به‌راحتی می‌توان آن را در فضای کم بالای صفحه ساعت درج کرد، انتخاب شده است. در ضمن ویلسدروف معتقد بود کلمه رولکس یک نام‌آوا (کلمه تقلیدشده از صدای طبیعی) است و زمانی که ساعت کوک می‌شود، صدایی شبیه به صوت این کلمه دارد.

طراحی لوگوی رولکس
لوگوی رولکس
تاج معروف لوگوی رولکس توسط خود ویلسدروف و دیویس به‌عنوان نشان تجاری برند طراحی شد؛ البته این تاج تا سال ۱۹۲۵ در لوگوی رولکس وجود نداشت و به‌عنوان نشان تجاری برند استفاده نمی‌شد.

لوگوی رولکس در ابتدا کاملاً ساده بود و تنها یک مستطیل بود که در آن تنها نام برند، سال تأسیس رسمی آن و نام بنیان‌گذاران برند دیده می‌شد؛ اما طراحی آن در سال ۱۹۵۲ کاملاً تغییر کرد و با شکل لوگوی کنونی برند با رنگ سیاه بازطراحی شد. طراحی لوگو در سال ۲۰۰۳ باز هم تغییر کرد و در طراحی لوگوی جدید که تا به امروز تغییر نکرده است، نام برند با رنگ سبز و تاج زرینی با رنگ زرد دیده می‌شود.

لوگوهای رولکس از ابتدا تا کنون
لوگوهای رولکس از ابتدا تاکنون
لوگوی رولکس تلویحاً به شعار این برند یعنی «یک تاج برای هر موفقیت» اشاره می‌کند. رنگ زرد و سبز مورداستفاده در این لوگو نیز با هدف خاصی انتخاب شده است. رنگ زرد نماد طلای مورداستفاده در برخی از ساعت‌های رولکس و رنگ سبز نشانه محبوبیت و موفقیت ارزنده این برند است.

تولد رولکس
در سال ۱۹۰۵ ساعت‌ها چندان دقیق نبودند و بیشتر جنبه زیبایی داشتند؛ ویلسدروف متوجه شده بود که ساعت‌های مچی نه‌تنها می‌توانند زیبا باشند، بلکه می‌توانند به ابزار قابل‌اعتمادی برای نمایش دقیق زمان نیز تبدیل شوند. او برای متقاعد کردن عموم مردم در مورد این موضوع، ساعت‌های کاملاً مبتکرانه خود را عرضه کرد که مجهز به موتور بسیار دقیق ساخت یک شرکت ساعت‌سازی سوئیسی واقع در شهر بیل بودند.

رؤیای ویلسدروف برای ساخت ساعت مچی دقیق، اولین جرقه تولد رولکس بود. تمرکز اصلی این شرکت در ابتدای کارش افزایش کیفیت موتور ساعت بود. تلاش بی‌وقفه رولکس برای ساخت ساعتی با دقت بسیار بالا باعث شد ساعت رولکس به نخستین ساعت دریافت‌کننده گواهی Chronometric Precision از «مرکز رده‌بندی ساعت» (Official Watch Rating Center) در شهر بین سوئیس تبدیل شود که موفقیت بزرگی برای برند رولکس بود و دقت بسیار بالای ساعت‌های ساخت این شرکت را نشان می‌داد.

رولکس در سال ۱۹۱۴ با اخذ گواهینامه دقت رده A از رصدخانه کینگ انگلستان به موفقیت بزرگ دیگری دست یافت. این گواهینامه تا آن زمان تنها مختص ابزار زمان‌سنجی در تجهیزات دریانوردی بود و پس از آنکه ساعت‌های رولکس آن را دریافت کردند، نام ساعت مچی رولکس مترادف دقت شد و این برند به نام بسیار معتبری در صنعت ساعت‌سازی تبدیل شد.

ساخت نخستین ساعت ضد آب
ویلسدروف در سال ۱۹۲۶ نخستین ساعت مچی ضد آب و ضد گردوغبار جهان را اختراع کرد و آن را «اویستر» (Oyster) نامید. برای محافظت از موتور این ساعت به بهترین شکل ممکن، از یک محفظه مهروموم‌شده به نام محفظه هرمس استفاده شده بود. محفظه هرمس محفظه غیرقابل نفوذی است که هوا نه وارد آن می‌شود و نه از آن خارج می‌شود.

برند رولکس در سال ۱۹۱۰ از اولین ساعت مچی کرنومتردار دنیا رونمایی کرد و موفق به اخذ گواهینامه سوئیسی دقت کرونومتریک شد و چهار سال بعد نیز از سوی رصدخانه Kew بریتانیا نیز گواهینامه دقت درجه A را دریافت کرد. دفتر مرکزی برند رولکس چندین سال در انگلستان قرار داشت اما پس از پایان جنگ جهانی اول و افزایش سرسام آور مالیات در این کشور، دفتر مرکزی آن به سوئیس منتقل شد و فعالیت‌های خود را در این کشور ادامه داد. این دفتر با نام Montres Rolex SA در شهر ژنو تاسیس شد اما دفتر لندن به عنوان زیر مجموعه این شرکت همچنان به فعالیت خود ادامه می‌داد.

برند رولکس پس از انتقال به سوئیس همچنان به نوآوری و رونمایی از محصولات منحصر به فرد ادامه داد. بخش عمده‌ای از شهرت این برند به دلیل دارا بودن موتورهای قوی و با دقت بالا رقم خورد و دهه ۲۰ و ۳۰ به عنوان دهه رشد و پیشرفت این برند در نظر گرفته می‌شوند. برند رولکس در سال ۱۹۲۴ با رونمایی از اولین ساعت ضد آب دنیا به نام ساعت «Oyster» به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد. این ساعت ضد آب دارای قابی بسیار ضخیم بود که به خوبی از موتور ساعت محافظت می‌کرد و مانع ورود آب و گرد و غبار به داخل آن می‌شد. پس از کسب این موفقیت بزرگ از نماد لوگو رولکس یعنی همان تاج معروف رونمایی شد که از آن زمان به بعد در صفحه تمامی ساعت‌های رولکس حک می‌شود.

برند رولکس در سال ۱۹۳۱ از ساعت Rolex Oyster Perpetual تحت عنوان اولین ساعت اتوماتیک دنیا رونمایی کرد که علاوه بر خاصیت ضدآب بودن به پیچ کوچک کنار ساعت برای کوک کردن نیازی نداشت و به صورت اتوماتیک کار می‌کرد. برخی از متخصصان و داوران صنعت ساعت سازی از محصولات Oyster رولکس به عنوان «ساعت قرن» یاد می‌کنند. برند رولکس در سال ۱۹۴۵ از محصول منحصر به فرد دیگری به نام Datejust رونمایی کرد که دارای قابلیت نمایش تاریخ در گوشه صفحه ساعت بود. این مدل ساعت نیز یکی از محصولات خاص برند رولکس در آن زمان بود که برای آقایان طراحی شد و به دلیل استقبال بی نظیر از این ساعت، مدل زنانه آن نیز طراحی و به بازار جهانی عرضه گردید.

در سال‌های بعد نیز برند رولکس همچنان به طراحی و رونمایی از ساعت‌هایی با قابلیت‌های ویژه و خاص ادامه داد و پس از مدتی ساعت‌های رولکس، تنها مخصوص نشان دادن زمان نبودند و کارکردهای دیگری نیز داشتند. ساعت‌های مچی و پیشرفته این برند برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای همچون غواصی (در ابتدا تا عمق ۱۰۰ متری)، کوهنوردی، خلبانی و همچنین سفرهای اکتشافی طراحی شدند و به کاربرد روزانه و صرفا نمایش زمان محدود نبودند. رونمایی از ساعت Oyster Perpetual Day-Date با روکش طلای ۱۸ عیار و قابلیت نمایش تاریخ و نام کامل روز هفته از دیگر ساعت‌های خاص این کمپانی با لوگو رولکس بود که در زمان خود مورد استقبال قرار گرفت.

صاحب برند رولکس پس از کسب موفقیت‌ها و دستاوردهای مهم و جهانی ساختن محصولات خود در سال ۱۹۶۳ درگذشت و پس از او آندره هاینیگربه عنوان مدیر عامل این شرکت مشغول به کار شد. برند رولکس در زمان مدیریت هاینیگر نیز به فعالیت‌ها و نوآوری‌های خود ادامه داد و خط تولید آن در زمان رکود اقتصادی نیز همچنان برقرار بود. از دستاوردهای مهم این برند پس از درگذشت ویلسدورف می‌توانیم به طراحی و رونمایی از ساعت غواصی Oyster Perpetual Sea Dweller اشاره کنیم که تا عمق ۶۰۰ متری در برابر نفوذ آب مقاومت داشت. تولید ساعت Explorer II برای کاوشگران و غارشناسان و پس از آن طراحی مدل دیگری از ساعت Oyster مجهز به عقربه‌های کوارتز از دیگر افتخارات این برند بود که کشش مغناطیسی بالایی داشت و تا عمق ۵۰ متر نیز در برابر آب مقاوم بود.

تولید ساعت‌های رولکس از آن زمان تا به امروز ادامه پیدا کرد و نه تنها در سوئیس و لندن بلکه به تمام دنیا صادر شدند و رولکس را به برندی جهانی و معتبر در عرصه ساعت سازی تبدیل کردند. این برند هم اکنون دارای ۳۰٫۰۰۰ کارمند در شعب مختلف خود در اقصی نقاط دنیا است و با بیش از یک قرن تجربه به عنوان ارزشمندترین برند ساعت مچی شناخته می‌شود.

طراحی لوگو رولکس
همانطور که اشاره کردیم لوگو برند رولکس به شکل یک تاج طلایی با پس زمینه سبز رنگ است که در تمامی محصولات رولکس به چشم می‌خورد. رنگ طلا تاج لوگو رولکس نماد بهترین و برترین بودن و رنگ سبز پس زمینه آن نیز نماد موفقیت و پیروزی است. طراحی لوگو رولکس ریشه تاریخی دارد و نمادی از ارزشمندی و موفقیت است؛ زیرا در زمان‌های قدیم هر کسی که در شغل خود و یا انجام کاری موفقی می‌شد به او ساعت هدیه می‌دادند. از این رو لوگو رولکس تداعی گر نوعی ارزش و شکوهمندی است که نماد تاج بهترین نماد برای نشان دادن این مفاهیم است.

برند رولکس طراحی لوگو خود را بسیار حرفه‌ای و هوشمندانه انجام داده است زیرا چندین سال متوالی به عنوان معتبرترین نام تجاری در دنیا و همچنین شناخته شده ترین مارک ساعت در جهان رتبه بندی شده است.

شعار برند رولکس
هر کمپانی در کنار لوگو و نام برند، دارای یک و یا چندین شعار اختصاصی است که معمولا در جهت برجسته سازی هدف و خط مشی آن شرکت ساخته می‌شوند. برند رولکس نیز مانند هر برند دیگری دارای شعار مخصوص است؛ اما به نظر شما شعار این برند جهانی و معتبر چه می‌تواند باشد؟ برند رولکس برای بازاریابی و متمایز ساختن محصولات خود از سایر نام‌های تجاری از دو شعار استفاده می‌کند. البته این برند در سال‌های تاسیس خود از چندین شعار دیگر نیز استفاده می‌کرد اما مشخص نیست که کدامیک از آنها واقعا شعار بودند و کدامیک از آنها صرفا به عنوان تگ لاین و تنها برای بازاریابی محصولات استفاده می‌شدند. با این حال در این بخش دو شعار معروف برند رولکس را به همراه داستان آنها به شما معرفی می‌کنیم.

شعار اول: Every Rolex Tells a Story (هر ساعت رولکس داستانی دارد)
ایده پشت شعار «هر ساعت رولکس داستانی دارد» این است که افراد موفق را با بازگو کردن داستان خرید ساعت آنها، برجسته نشان دهد. این داستان‌ها معمولا ماجرای چگونگی خرید ساعت‌های رولکس توسط افراد موفق است. این داستان‌ها نشان می‌دهند که خریداران و طرفداران این برند، ساعت‌های رولکس را بر اساس دلایل مختلف خریداری کرده‌اند. بنابراین برند رولکس با طراحی این شعار می‌خواهد نشان دهد که این برند فراتر از یک نام تجاری بوده و خرید آن یک خاطره به یاد ماندنی در زندگی شما خواهد بود.

شعار دوم: A Crown for Every Achievement (تاجی برای هر موفقیت)
هدف این کمپانی ازطراحی شعار «تاجی برای هر موفقیت» این است که نشان دهد Rolexبرندی برای افراد موفق است؛ یعنی زمانی که به موفقیتی دست پیدا می‌کنید باید برای خود یک ساعت رولکس بخرید. و از همه مهم‌تر، افرادی که ساعت رولکس خریداری می‌کنند اصولا موفقیت‌ها و دستاوردهایی در زندگی خود کسب کرده‌اند. رولکس همچنین با طراحی این شعار قصد دارد مفهوم و یا عادتی را در میان طرفداران خود جا بیاندازد تا هر زمان که به موفقیتی دست پیدا کردند باید یک ساعت رولکس برای خود خریداری کنند و این موفقیت را جشن بگیرند. از این رو برند رولکس جدا از نوآوری در طراحی، برای افراد بسیاری نیز یادآور موفقیت و دستاوردهای مهم است و افراد موفق زیادی در طول تاریخ از ساعت‌های رولکس استفاده کرده‌اند.

نوآوری های بازاریابی
مصرف کنندگان هنوز هم به توانایی مقاومت در برابر آب صفحات ساعت رولکس بدبین بودند. ویلسدورف با غوطه ور کردن ساعت های رولکس در آکواریوم هایی که در پنجره های فروشگاه های پرترافیک مانند Harrods در لندن مستقر کرده بود، این تردیدها را برطرف کرد.

ثبات طراحی
رولکس به خاطر ایجاد تغییرات فزاینده و محافظه کارانه در طراحی ساعت های خود مشهور است و اصل زیبایی شناسی پایه ثابت طراحی های آن هاست. می توان ادعا کرد که طراحی های قرن بیستم رولکس چنان استاندارد زیبایی شناسی پایداری را ایجاد می کنند که رولکس هرگز نیازی به تغییر اوضاع نداشت. همچنین می توان ادعا کرد، از آنجا که ساعت های مچی مکانیکی در این پنج دهه است بصورت کاملاً غیرهمگونی طراحی و تولید شده اند، ظاهر بدون تغییر ساعت های رولکس روشنگر این موضوع است که این برند در طراحی یکسان و یکپارچه روندی صعودی داشته است. همچنین نگاهی به سایر مارک های ساعت به ما می گوید که پایبندی دقیق Rolex به میراث طراحی آن ها در میان تولید کنندگان انبوه ساعت ها بی نظیر است.

استقلال مالی و وضعیت غیر انتفاعی
اغلب گفته می شود که یک بنیانگذار یا مدیرعامل بصیر ناگزیر با نگرانی های معمول اتاق هیئت مدیره درگیر خواهد شد و برخی از هیئت مدیره موسسین را بیرون راندند (مانند استیو جابز در اپل، جک دورسی در توییتر، جری یانگ در یاهو). گرچه ما هرگز نخواهیم فهمید که چنین سناریویی در رولکس چگونه بازی می شده است اما منصفانه است که یک رهبر بصیر و استثنایی مانند ویلسدورف بهتر است به طور مستقل کار کند. ویلسدورف آزادی خود را برای ابتکار عمل حفظ کرد.

کمبود انتخاب های زیاد برای مصرف کنندگان
کمبود مدل های حرفه ای کلاسیک و فولادی رولکس در بازار، باعث حریص تر شدن مشتریان به خرید آن ها با قیمتی بیش از لارزش واقعی شان می‌شود. روش کنونی رولکس در مورد افزایش تقاضای نسخه های مدرن -مانند اکثر مارک های لوکس- این است که از ایجاد محدودیت برای افزایش شهرت نام تجاری خود استفاده کنند.از بهترین ساعت های رولکس می‌توان به رولکس پپسی یا همان رولکس جی ام تی مستر پپسیROLEX Gmt-Master II-Pepsi که در ایران طرفداران بسیاری دارد اشاره کرد.

پنج مورد از استراتژی هایی که شرکت رولکس را بر تخت سلطنت قرار داد،

نوآوری فنی رولکس
بازاریابی الکترونیکی
ثبات طراحی
استقلال مالی
کمبود انتخاب های زیاد برای مصرف کنندگان
فهرست پاورپوینت بازاریابی استراتژیک دربرند رولکس ،پادشاه ساعت سازی جهان

داستان تولد رولکس؛ غول ساعت‌ساز سوئیسی
تاریخچه
دلیل انتخاب نام رولکس
طراحی لوگوی رولکس
تولد رولکس
برندشناسی برند رولکس
ثبت امتیاز ساعت های ضد آب رولکس
بالاترین سطح کیفیت ، دوام و پرستیژ
برند های زیر مجموعه رولکس
ارزش برند رولکس
تبلیغات رولکس
برند رولکس چگونه بزرگترین برند ساعت شد
تربیت نسل‌ های مصرف‌ کننده
وفاداری مشتری در گرو ارائه کیفیت بالا
برندی با یک سده نوآوری
مشتریانی که ابزار تبلیغاتی نیز هستند
بازاریابی استراتژیک در برند رولکس
استراتژی بازاریابی STP و ابزار اجرای آن در فضای مجازی بخشبندی بازار (سگمنتیشن)-شرکت رولکس
شرکت رولکس- مثالی از STP
رمز موفقیت نام تجاری رولکس
برندی به نام رولکس
تلاش برای اثبات برترین بودن
رویکرد جدید در تبلیغات
چکیده استراتژی بازاریابی رولکس
نوآوری های بازاریابی
بوم مدل کسب‌و‌کار «رولکس»
ماتریس آنسوف در شرکت رولکس
رولکس از ماتریس Ansoff برای رشد موفق بین المللی استفاده می کند
نفوذ در بازار
توسعه بازار
تنوع بخشی
آنالیز PESTEL درشرکت رولکس
کاربرد PESTEL در رولکس-عوامل سیاسی
عوامل اقتصادی
عوامل اجتماعی
عوامل تکنولوژیکی
عوامل محیطی
عوامل حقوقی
WACC برای رولکس- میانگین موزون هزینه سرمایه
مروری بر WACC
کاربرد و مفروضات مدل WACC
فرمول WACC
ساختار سرمایه
ارزش بازاربدهی و ارزش سهام
هزینه حقوق صاحبان سهام
هزینه بدهی
IRR برای رولکس-سرمایه گذاری و تصمیمات بودجه بندی سرمایه
تحلیل SWOT رولکس / ماتریس SWOT
استراتژی بازاریابی رولکس
تجزیه و تحلیل مشتریان رولکس
عوامل موفقیت رولکس
بخش بندی رولکس
هدف گذاری و موقعیت یابی رولکس
مزیت رقابتی شرکت در استراتژی بازاریابی رولکس
ماتریس BCG در استراتژی بازاریابی رولکس
ارزش ویژه برند رولکس
توسعه ارزش ویژه برند
تجزیه و تحلیل رقبا در استراتژی بازاریابی رولکس
تحلیل بازار رولکس
آمیخته بازاریابی بازاریابی رولکس
آمیخته بازاریابی
استراتژی محصول توصیه شده
قیمت
محل
تبلیغات
استراتژی تبلیغات پیشنهادی
استراتژی افراد توصیه شده
استراتژی فرآیند پیشنهادی
شواهد فیزیکی
منابع و مآخذ


با ۱۴۲اسلاید تخصصی قابل ویرایش

دانلود و خرید ۱۷۰۰۰۰تومان

دسته بندی: انسانی » مدیریت

تعداد مشاهده: 681 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: pptx

تعداد صفحات: 142

حجم فایل:3,561 کیلوبایت

 قیمت: 170,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    142اسلاید قابل ویرایشپاورپوینت استراتژی بازاریابی شرکت کلگیت ،برند موفق درزمینه تولید محصولات بهداشتی با رویکرد نوآوری و

استراتژی های بازاریابی Colgate-Palmolive ریشه در درک عمیق رفتار مصرف کننده، تعهد به نوآوری و تعهد به ارتقای بهداشت دهان و دندان دارد. این استراتژی ها شرکت را قادر می سازد تا موقعیت خود را به عنوان یک رهبر جهانی در صنعت کالاهای مصرفی حفظ کند.

قیمت : 280,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت زاپوس برندی که دانشگاه مشتری نوازی جهان است

زاپوس در سال ۱۹۹۹ توسط تونی زیه در سانفرانسیسکو و در آپارتمانی شخصی شروع به کار کرد و در مدت ۱۰ سال توانست از فروش هیچ به فروش خالص سالانه یک میلیارد دلار دست پیدا کند.

قیمت : 180,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت استراتژی بازاریابی و فروش درشرکت ساعت سازی سیکو .برندمورد علاقه مشتریان منحصر به فرد جهانی

سیکو یک هلدینگ بزرگ در ژاپن است که با بیش از یک قرن سابقه در زمینه طراحی و ساخت ساعت، دستگاه‌های الکترونیکی، نیمه‌هادی‌ها، جواهرات و تجهیزات اپتیک فعالیت می‌کند.

قیمت : 160,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت لگو امپراتوری بازاریابی محتوا و برندی برای همه نسل ها

لِگو یک شرکت ساخت اسباب بازی است و همانقدر که برای کودکان جاذبه دارد، برای بزرگسالان نیز جذاب است و این تبلیغ هم کودکان را سر ذوق می‌آورد و هم والدین آن‌ها را که دوباره دست به ساخت سازه‌های کوچک بزنند!

قیمت : 160,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت هیتاچی ژاپن برندی پرآوازه وپیشرو درفناوری اطلاعات

مدیریت استراتژیک درشرکت هیتاچی ژاپن برندی پرآوازه وپیشرو درفناوری اطلاعات تاریخچه شرکت هیتاچی ژاپن ؛ فعالیت های برند Hitachi سیر تحولی عظیمی را پشت سر گذاشته است.

قیمت : 140,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت بازاریابی استراتژیک در برند رولکس (پادشاه ساعت سازی جهان)

رولکس : فردی آلمانی به نام Hanz Wilsdorf و یکی از خویشاوندان وی ، به نام William Davis در سال 1905 Rolex را در لندن بنیان گذاری کردند. Wilsdorf در سال 1908 به ثبت برند Rolex در کشور سوئیس اقدام کرد. و در سال 1910 نخستین محصول این شرکت که ساعت مچی بسیار ظریفی بود تولید شد.

قیمت : 170,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت تحقیقات بازاریابی با رویکرد حل مشکلات مدیریتی و استراتژیک برندهای جهانی

مطالعه موردی مطالعه موردی (Case Study) یک روش پژوهش علمی است که به صورت باز، ژرف و جزئی‌نگر به مطالعه یک مورد خاص می‌پردازد. در دسته‌بندی انواع روش تحقیق علمی این روش یکی از انواع تحقیق توصیفی محسوب می‌شود.

قیمت : 140,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت هواپیمایی دلتا با رویکردبازاریابی رابطه مند و احترام به زمان مشتری

دلتا ایرلاینز (به انگلیسی: Delta Air Lines ) شرکت هواپیمایی آمریکایی است، که هم‌اکنون پس از شرکت‌های لوفت‌هانزا، امریکن ایرلاینز و یونایتد کنتیننتال در رتبه چهارم از فهرست بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی جهان قرار دارد.

قیمت : 160,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.مدیریت استراتژیک در آدیداس، شرکتی که مادرصنعت برندینگ جهانی کفش است

آدیداس یک هولدینگ است که در زمینه تولید محصولات ورزشی فعالیت می‌کند.

قیمت : 140,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت”بازاریابی استراتژیک فست فود برای نسل هزاره”

کلید موفقیت در بازار فست فود امروز، متخصص شدن به زبان احساسات و عقاید مردم است. برندهایی در بازار فست فود امروز برنده می شوند که به طور احساسی و عاطفی مردم (مشتریان فعلی و بالقوه) را جذب می نمایند.

قیمت : 95,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.بازاریابی بین المللی وصادرات درعصر دیجیتال،فرصت استراتژیک برای مدیران هوشمند امروز

بازاریابی بین‌ المللی عبارت است از عملیات تجاری برای رساندن کالا و خدمات یک کشور به مشتریان در سایر کشورها، به منظور کسب سود. بازاریابی بین‌ الملل همچنین شامل عملیات تولید و فروش کالا و خدمات در بیش از یک کشور است.

قیمت : 95,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،مدیریت استراتژیک درشرکت سامسونگ ،بزرگترین استارتاپ جهانی که بازاریابی محتوا را مزیت رقابتی

اغلب سامسونگ را به عنوان یکی از بهترین برندهای جهانی تلفن همراه می شناسند. برندی که همچنان برای تداوم حیاتش تلاش می کند و به دنبال سهم بازار بیشتری در بازار گوشی های تلفن هوشمند است. چیزی که سامسونگ را به رهبر صنعت تبدیل کرده است، استراتژی بازاریابی موفق این شرکت است.

قیمت : 65,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

مجموعه کامل ،استراتژی تبلیغات و محیط بازار/استراتژی بازاریابی/برندسازی درصنعت پوشاک

صنعت پوشاک در سبد زندگی شهروندان جهانی جایگاه اصلی را برای خود کسب  نموده است و به نوبه خود از مایحتاج ضروری درسبدهزینه شهروندان بشمار می آید

قیمت : 82,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،برندسازی درصنعت کفش-چالش ها و فرصت ها(مطالعه موردی بازار ایران)

برای موفقیت در صنعت کفش باید در طراحی‌های خود خلاق باشید و برای رقابت با سایر رقبا، استراتژی‌های بازاریابی قوی اتخاذ کنید.

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،بازاریابی ورزشی،صنعت مدرن در نگاه استراتژیک مدیران فردا

در عصر حاضر، ورزش به عنوان یک بخش اقتصادی، چه از بعـد عملـی و چـه تماشـایی، در تولید و مصرف کالاها و خدمات ورزشی و توسعه اقتصادی جوامع مختلف نقش اساسـی دارد و هم اکنون یکی از مؤثرترین عوامل اثرگذار در رشد اقتـصادی ملـی و یکـی از درآمـدزاترین ،صنایع در قرن ۲۱ به شمار میرود .

قیمت : 45,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت. مدیریت استراتژیک در شرکت کانن برند مشهورصنعت عکاسی وپیشگام درنوآوری

کانن یکی از مشهورترین برندهای دنیای عکاسی هم در دوران آنالوگ و هم دیجیتال است که تاریخچه‌ای نزدیک به یک قرن هم در صنعت اپتیک دارد.

قیمت : 78,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت تحلیل بازاریابی و فروش در شرکت زارا،برند محبوب در دنیای مد و پوشاک

پاورپوینت تحلیل بازاریابی و فروش در شرکت زارا،برند محبوب در دنیای مد و پوشاک

قیمت : 85,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت"هوش هیجانی،مدیریت هیجان مشتریان در بازاریابی استراتژیک"

هوش هیجانی و هوش اجتماعی ما را توانمند می کنند تا هیجانات و رفتار خود، دیگران، مشکلات و تعارضات را مدیریت و با سایر افراد و مسائل محیطی، ارتباط موثر برقرار کنیم.

قیمت : 45,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.تحقیقات بازاریابی .رمز موفقیت برندهای مطرح جهانی دردستیابی به بازارگسترده و سود بیشتر

مارکتینگ ریسرچ یا تحقیقات بازاریابی مجموعه ای از فرآیندهاست که تولید کننده و مشتریان و مصرف‌کننده نهایی را از طریق جمع آوری اطلاعات به هم متصل می کند. این اطلاعات برای تعریف فرصت ها و تهدید های بازاریابی ، ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی و درک بهتر نسبت به فرآیند بازاریابی و بهبود آن مورد استفاده قرار

قیمت : 58,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،مک دونالدموفق ترین فست فود جهانی که با استراتژی بازسازی برند خویش جهان را تسخیر کرد

مک‌ دونالد یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فودی در جهان است و به خاطر همبرگرهای خود شهرت فراوان دارد. دفتر مرکزی مک‌ دونالد در شهر اوک بروکِ ایلینویز واقع شده است.

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل