پاورپوینت تحقیقات بازاریابی با رویکرد حل مشکلات مدیریتی و استراتژیک برندهای جهانی

دسته بندي : بازاریابی » پاورپوینت های بازاریابی
تحقیقات بازاریابی بارویکرد حل مشکلات مدیریتی و استراتژیک برندهای جهانی-مطالعه موردی شرکت رولکس
در تعریفی ساده، تحقیقات بازاریابی فرایندی است که سازمان را به بازار هدف از طریق جمع‌آوری اطلاعات مرتبط می‌کند. اطلاعات حاصله از تحقیقات بازار در کنار تجربه و دانش مدیران راهبردی، راهنمای آن‌ها در انتخاب تصمیم‌های درست به‌شمار می‌آید.
انواع روش‌های تحقیقات بازاریابی
سه رویکرد اصلی برای انجام مطالعات تحقیقات بازاریابی وجود دارد:

تحقیق اکتشافی

تحقیق اکتشافی یک روش تحقیق مقدماتی است که برای درک بهتر مسائل تحقیقی که به وضوح تعریف یا درک نشده‌اند، استفاده می‌شود. استفاده از این روش در تحقیقات بازاریابی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا متغیرها را شناسایی کرده و یک فرضیه ایجاد کنند.

تحقیق توصیفی

تحقیقات توصیفی عموماً پس از تحقیقات اکتشافی و برای درک متغیرهای مختلف مورد مطالعه و ویژگی‌های آنها انجام می‌شود. اگرچه این روش توضیحی در مورد چرایی یک پدیده ارائه نمی‌دهد، اما درک عمیق تری از پدیده ارائه می‌دهد و امکان بررسی موثرتر آن را فراهم می‌کند.

تحقیقات علّی

همانطور که از نام آن پیداست، تحقیقات علی برای شناسایی رابطه علت و معلولی بین دو متغیر مستقل و وابسته استفاده می‌شود. از این روش زمانی استفاده می‌شود که سازمان‌ها بخواهند تشخیص دهند که تغییر یک متغیر چگونه بر تغییر متغیر دیگر تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، چگونه تغییر قیمت بر تقاضا تأثیر می‌گذارد.

چگونه تحقیقات بازاریابی را انجام دهیم؟
از آنجا که در تحقیقات بازاریابی جنبه‌های مختلف کسب‌وکار شما مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید از یک الگو برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها پیروی کنند. در ادامه مراحل Marketing Research را مرور می‌کنیم.

مشکل را تعریف کنید

تحقیقات بازاریابی را با شناسایی مشکل شروع کنید. دانستن اینکه به چه سوالی می‌خواهید پاسخ دهید، به شما کمک می‌کند تحقیقات خود را به طور مؤثر پیش ببرید.

بودجه و بازه زمانی را تعیین کنید

چقدر می‌توانید برای فرآیند تحقیق هزینه کنید؟ چه مدت طول می‌کشد تا جمع‌آوری داده‌ها تکمیل شود؟ مانند همه استراتژی‌هایی که برای رشد کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید، تحقیق نیز باید در میان منابع موجود شما انجام شود. با این حال، بسته به فوریت سؤالاتی که به آنها پاسخ می‌دهید، ممکن است ناچار به صرف هزینه بیشتر برای به دست آوردن جامع‌ترین نتایج ممکن باشید.

روش و نیازهای خود را طراحی کنید

مشخص کنید چه داده‌هایی باید جمع‌آوری شوند و چگونه آنها را جمع‌آوری خواهید کرد. مشاهده، نظرسنجی و تماس تلفنی برخی از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات هستند. اگر مطمئن نیستید که چگونه مجموعه داده‌های خود را ساختار دهید، با یک شرکت تحقیقاتی حرفه‌ای همکاری کنید.

روش نمونه‌گیری را انتخاب کنید

شرکت‌کنندگان در تحقیقات بازاریابی را چطور انتخاب می‌کنید؟ ممکن است نیاز به نمونه‌گیری تصادفی از مصرف‌کنندگان داشته باشید، گروهی که همگی یک فاکتور سبک زندگی مشترک دارند، یا فقط به پاسخ‌هایی از سوی افرادی که قبلاً مشتری شما بوده‌اند، نیاز داشته باشید. برای شناسایی و تماس با شرکت کنندگان خود برنامه‌ریزی کنید.

برای تجزیه و تحلیل داده‌ها برنامه‌ریزی کنید

تصمیم بگیرید که چگونه داده‌های خود را تجزیه و تحلیل می‌کنید. آیا به داده‌های کمی برای تجزیه و تحلیل آماری یا داده‌های کیفی مشاهده‌ای نیاز دارید تا تصویری وسیع به شما ارائه دهد؟ از نرم‌افزار استفاده می‌کنید؟ زمانی را صرف یادگیری در مورد روش‌های مختلف تجزیه و تحلیل کنید تا روشی را بیابید که بهترین پاسخ را به سوال تحقیق شما می‌دهد.

مهم نیست که داده‌های شما در نگاه اول چقدر ساده به نظر می‌رسند، باید از روش‌های تجزیه و تحلیل خاصی استفاده کنید تا مطمئن شوید که آنچه را که به شما می‌گوید درک می‌کنید. روش‌های تحلیلی که استفاده می‌کنید به نوع داده‌هایی که جمع‌آوری کرده اید بستگی دارد. صرف نظر از این که از کدام روش تحقیقاتبازاریابی استفاده می‌کنید، باید روش تحقیق را دنبال کنید تا به نتیجه‌ای برسید که به نفع کسب‌وکار شما باشد.

تحقیقات بازاریابی

هدف از انجام تحقیقات بازاریابی
برای درک دلایل استفاده از تحقیقات بازاریابی، بیایید به اهداف مختلف آن نگاهی بیندازیم:

شناسایی بازارهای جدید برای یک محصول/خدمت

تحقیقات بازاریابی می‌تواند برای به دست آوردن درک بهتر از بازار استفاده شود و می‌تواند به یافتن بازارهای هدف جدید برای یک محصول/خدمت کمک کند.

تعیین قیمت بهینه برای یک محصول/خدمت

تحقیقات بازاریابی شامل تمام فعالیت‌هایی است که در تحقیقات قیمت‌گذاری انجام می‌شود و بنابراین ابزار مفیدی برای رسیدن به قیمت بهینه برای یک محصول یا خدمات جدید است.

برنامه‌ریزی برای بازاریابی

یکی از وظایف مهم تحقیقات بازاریابی، فراهم کردن بستری برای سازمان‌ها برای ایجاد طرح‌ها و فرآیندهای بازاریابی است. برنامه‌ریزی مناسب به سازمان کمک می‌کند تا به نتایج بهتری دست یابد.

شناسایی و ارزیابی نیروهای خارجی

تحقیقات بازاریابی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات ارزشمندی در مورد نیروهای خارج از سازمان به دست بیاورند. از جمله نیروهای خارجی می‌توان به تصمیمات متفاوت دولت، سیاست‌ها و مقررات، بازارهای خارجی، رقبا و درآمد مصرف‌کننده اشاره کرد.

تجزیه و تحلیل رفتار رقبا

تحقیقات بازاریابی شامل فعالیت‌های متنوعی است که برای درک بهتر رقابت انجام می‌شود. داشتن درک خوب از رقبا و استراتژی‌های آنها نقش مهمی در سیاست بازاریابی و فروش شما دارد.

کاربرد و مزایا تحقیقات بازاریابی (Marketing Research)
اجرای موفقیت‌آمیز و رشد کسب‌وکار شما، به درک مشتریان هدف بستگی دارد. هنگامی که تصویر واضحی از اهداف، نیازها و ارزش‌های آنها داشته باشید، می‌توانید آنها را به سمت خرید محصولات یا خدمات خود سوق دهید. تحقیقات بازاریابی یکی از بهترین ابزارهایی است که برای درک مشتریان خود در اختیار دارید. این تحقیقات، داده‌های مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از آنها برای هدایت استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید. تحقیقات بازاریابی برای تحقق موارد زیر انجام می‌شود:

ارتباطاتتان را با مشتری بهبود بخشید

این ارتباط شما را نه تنها به سوی مشتریان فعلی، بلکه به سمت مشتریان بالقوه نیز هدایت می‌کند. تحقیقات بازار به شما نشان می‌دهد که مشتریان شما به کجا می‌توانند دسترسی داشته باشند و برای جلب توجه آنها با چه ادبیاتی باید صحبت کنید.

فرصت‌ها را شناسایی کنید

تحقیقات بازار به شما کمک می‌کند فرصت‌های بیشتر و بهتری را برای دستیابی و تبدیل مشتریان جدید شناسایی کنید. این می‌تواند بهترین راه برای کشف پلت‌فرم‌های جدید برای تبلیغات و شکاف‌های موجود در بازار باشد.

ریسک کسب‌وکار خود را کاهش دهید

داده‌های عینی شما را روی فرصت‌های واقعی متمرکز نگه می‌دارند و به شما کمک می‌کنند از تلاش‌های بی‌نتیجه جلوگیری کنید. هنگامی که مشتریان خود را درک می‌کنید، می‌توانید از منابع خود برای دسترسی موثرتر به آنها استفاده کنید. تحقیقات بازاریابی همچنین به شما کمک می‌کند تا مناطق کم خطر و با پاداش بالا را شناسایی کنید که کسب‌وکار شما می‌تواند از طریق آن گسترش یابد یا خدمات جدیدی ارائه دهد.

مزایا تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی مزایایی برای کسب‌وکار شما دارد که در ادامه شرح می‌دهیم:

شناسایی فرصت‌ها

یکی از مزایای تحقیقات بازاریابی این است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد فرصت‌ها را در بازار شناسایی کنند. مثلاً صاحب یک رستوران مکزیکی ممکن است بخواهد بداند که مصرف‌کنندگان چقدر به انواع غذاهایی که او قصد دارد در رستوران خود ارائه بدهد، علاقه‌مند هستند. او ممکن است با انجام نظرسنجی‌های تحقیقات بازاریابی بتواند چندین حوزه کلیدی را شناسایی کند و محصولات خود را به سلیقه بازار نزدیک‌تر کند.

به حداقل رساندن ریسک

یکی دیگر از مزایای تحقیقات بازاریابی این است که ریسک تصمیمات تجاری را به حداقل می‌رساند. شرکت‌های کوچک اغلب از تحقیقات بازاریابی برای پیش‌بینی میزان فروش محصولاتشان در سطح منطقه‌ای یا ملی استفاده می‌کنند. چنانچه بازار از محصولات مشابه اشباع شده باشد، از ظریق تحقیقات بازاریابی مشخص می‌شود و ریسک کسب‌وکار به حداقل می‌رسد.

ارزیابی موفقیت

کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند از تحقیقات بازاریابی برای ارزیابی موفقیت خود استفاده کنند. شرکت‌های محصولات مصرفی اغلب تحقیقاتی را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریان از محصولاتشان راضی هستند. صاحبان مشاغل اغلب از تحقیقات بازاریابی برای ارزیابی و رتبه‌بندی ویژگی‌های خاص استفاده می‌کنند، از جمله اینکه مشتریان کیفیت محصول، خدمات و حرفه‌ای بودن کسب‌وکار را چگونه ارزیابی می‌کنند.

تحقیقات بازاریابی با تحقیقات بازار چه فرقی دارد؟
دو اصطلاح تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار ممکن است به جای هم به کار بروند. در حالی که دو موضوع کاملاً متفاوت هستند. تحقیقات بازاریابی را می‌توان به عنوان یک اصطلاح جامع در نظر گرفت که شامل تحقیقات بازار و همچنین سایر عملکردهای مهم بازاریابی می‌شود. تحقیقات بازار به شناسایی و پیش‌بینی چگونگی پاسخ یک بازار هدف به یک محصول یا خدمات مربوط می‌شود، در حالی که تحقیقات بازاریابی چیزی فراتر از این است و با تجزیه و تحلیل محصول، تجزیه و تحلیل فروش، تبلیغات مکان و رسانه، فروش شخصی و موارد دیگر مرتبط است.

جمع‌بندی

راه‌اندازی یک کسب‌وکار بدون انجام تحقیقات بازاریابی ریسک زیادی را برای صاحبان کسب‌وکارها به دنبال دارد. عوامل تهدیدکننده زیادی وجود دارند که سوددهی کسب‌وکارها را به خطر می‌اندازند، و تحقیقات بازاریابی همان ابزاری است که تاجران را از این عوامل آگاه می‌کند. در این مقاله مزایا و روش‌های اجرای تحقیقات بازاریابی را برای شما شرح دادیم امدیواریم که مفید واقع شده باشد.

مطالعهٔ موردی (به انگلیسی: Case study ) یا موردپژوهی، یکی از روش‌های تحقیق کیفی در علوم اجتماعی است. موردپژوهی، بررسی متمرکز و عمیق یک فرد، گروه، رویداد یا اجتماع است. راه‌های دیگر نمونه‌پژوهی شامل تجربه‌ها، بررسی آماری و کندوکاو داده‌های بایگانی‌شده می‌باشد.

مطالعه موردی

مطالعه موردی (Case Study) یک روش پژوهش علمی است که به صورت باز، ژرف و جزئی‌نگر به مطالعه یک مورد خاص می‌پردازد. در دسته‌بندی انواع روش تحقیق علمی این روش یکی از انواع تحقیق توصیفی محسوب می‌شود.

در این روش پژوهشگر به انتخاب یک مورد پرداخته و آن را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کند. این مورد می‌تواند یک واحد و یا سیستم با حد و مرز مشخص و متشکل از عناصر و عوامل متعدد و مرتبط به هم باشد. هدف کلی در این روش مشاهده تفصیلی ابعاد «مورد» تحت مطالعه و تفسیر مشاهده‌ها از دیدگاه کل‌گرا است. از این رو مطالعه موردی بیشتر به روش کیفی و با تأکید بر فرایندها و درک و تفسیر آن‌ها انجام می‌شود.

در پژوهش به روش موردکاوی برخلاف پژوهش آزمایشی پژوهشگر به دستکاری متغیر مستقل و مشاهده آثار آن بر متغیر وابسته نمی‌پردازد. همچنین همانند پزوهشگری که در تحقیق پیمایشی با انتخاب نمونه‌ای با حجم وسیع و معرف از جامعه درباره تعدای از متتغیر‌ها به بررسی می‌پردازد عمل نمی‌کند. بلکه به صورت منحصربه‌فرد بر یک مورد خاص تاکید می‌کند. برخی موردکاوی را یکی از رویکردهای تحقیق کیفی معرفی کرده‌اند. برخی اوقات مطالعه موردی شامل بررسی چندین مورد است که آن را مطالعه میان-موردی می­نامند. در این روش، پژوهشگر داده‌­های موردنظر را به شیوه‌های گوناگون از چندین مورد گردآوری می‌کند.

تعریف مطالعه موردی Case Study

مورد «موضوع » تحقیق است. کیس (مورد) واحد تحلیل است که درباره آن اطلاعات گردآوری می‌کنیم. مورد در طرح موردپژوهی واحدی است که در پی درک کلیت آن هستیم. واحد تحلیل می‌تواند شخص باشد که در پی ارائه ی درکی از او هستیم که با تصویر کلیت شرایط زندگی او همراه است.

بر اساس این نوع مطالعه هر واحد اجتماعی همچون یک کل به حساب می‌آید. این واحد می‌تواند یک فرد، یک سازمان، یک خانواده، یا حتی یک جامعه باشد. از این رو به نظر گودوهات روش موردی بیش از همه یک رویکرد است که بر اساس آن هر واحد اجتماعی همچون یک کل در نظر گرفته می‌شود. حال این واحد می‌تواند یک فرد، یک خانواده، یک نهاد اجتماعی یا حتی یک جامعه باشد. موریس دوورژه، در تعریف مطالعه موردی می‌نویسد:

اصطلاح مطالعه موردی معرف دو چیز است که در عمل با هم اختلاف دارند : نخست، یا موضوع بر سر تحلیل ژرف رفتار یک فرد است، چه از راه سند‌های شخصی و چه از راه مصاحبه‌های خاطرات. و این معنی اصل و دقیق مطالعه موردی است. دوم، در معنای گسترده‌تری، مطالعه موردی را به هرگونه بررسی تک نگاری که در باره یک حادثه یا تصمیم، یا درباره یک مورد خاص انجام می‌شود، اطلاق می‌کنند…

به طور کلی روش‌های موردکاوی زمانی برتری می‌یابند که پرسش‌هایی با ادوات استفهام «چگونه» یا «چرا» مطرح می‌باشند و نیز زمانی که پژوهشگر کنترلی بر رویدادها ندارد و آن‌گاه که پدیده مورد توجه متعلق به زمان معاصر و در بستر زندگی واقعی قرار داشته باشند. چنین تحقیقات موردی «تبیینی» را می‌توان با دو تحقیق دیگر، یعنی تحقیقات موردی« اکتشافی» و «توصیفی» تکمیل کرد.

چه تفاوتی بین یک مقاله تحقیقاتی و یک مطالعه موردی وجود دارد؟
در مقالات تحقیقاتی، توجه خواننده به یک مشکل خاص معطوف می‌شود؛ در حالیکه مطالعات موردی فراتر از این هستند. دستورالعمل‌های آن دانشجویان را مجبور می‌کند تا بیشتر به جزئیات توجه کنند، و مسائل را عمیقاً و از نزدیک با استفاده از روش‌های مختلف تحقیقاتی مورد بررسی قرار دهند. به عنوان مثال یک دانشجوی رشته حقوق می‌تواند از مطالعات موردی برای بررسی پرونده‌های دادگاه استفاده کند، و یا یک محقق پزشکی در قالب مطالعات موردی می‌تواند سابقه سلامتی بیمار را مورد بررسی قرار دهد.

مطالعات موردی شامل داستان سرایی‌های فراوان هستند؛ آنها معمولاً موارد خاصی را در مورد یک فرد یا گروه خاصی از مردم بررسی می‌کنند. این روش تحقیقاتی بسیار مفید است؛ زیرا علاوه بر کاربردی بودن می‌تواند اطلاعات عملی زیادی را ارائه دهد. طول یک مطالعه موردی در حالت کلی حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ کلمه است که بسیار کوتاه‌تر از طول یک مقاله تحقیقاتی متوسط می‌باشد.

ساختار مطالعه موردی بسیار شبیه یک داستان است؛ یعنی دارای یک قهرمان یا شخصیت اصلی است که دستمایه مطالعه محسوب می‌شود و در واقع مشکلی است که سعی در حل آن دارید. از اینرو مورد پژوهی باید دارای مقدمه، فراز، نقطه اوج (جاییکه دگرگونی رخ می‌دهد)، فرود و راه حل باشد.انواع مطالعات موردی کدام ها هستند؟
هدف از نوشتن مطالعات موردی، ارائه یک گزارش دقیق در مورد یک رویداد، موسسه، مکان، شخص یا تقریباً هر چیز دیگری است. معمولاً آنها به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که نوعشان بستگی به موضوع دارد. موارد زیر جزء رایج‌ترین حوزه‌هایی هستند که مطالعات موردی در آنها مورد نیاز است:

مطالعات موردی تاریخی برای یادگیری بسیار مناسب هستند. رویدادهای تاریخی دارای اطلاعات زیادی هستند که دیدگاه‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند. از اینرو می‌توان این اطلاعات را در قالب مطالعات موردی جدید مطرح، مقایسه و به طور کامل تحلیل کرد.
از مطالعات موردی مسئله محور معمولاً برای حل مسائل استفاده می‌شود. این مسائل معمولاً حالتی نظری دارند و برای بررسی آنها باید کاملاً در آن حوزه غوطه‌ور شوید. تصور کنید شما برای یک شرکت استارتاپی کار می‌کنید که به تازگی متوجه وجود یک نقص قابل توجه در طراحی محصولات شده‌اید. شما می‌خواهید قبل از اینکه این مورد را به اطلاع مدیر ارشد خود برسانید؛ موضوع آن را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دهید و راهکار مناسبی برای آن ارائه نمایید. در ضمن مطالعات موردی مسئله محور در مقیاس‌های بزرگتر، بخش مهمی از بحث‌های اجتماعی – اقتصادی مرتبط به شمار می‌آیند.
در مطالعات موردی تجمعی، اطلاعات جمع آوری و مقایسه می‌گردد که معمولاً برای آگاهی بخشی به مردم در مورد ارزش یک محصول به کار برده می‌شوند.
مطالعات موردی انتقادی، علل و آثار یک موضوع خاص را مورد بررسی قرار می‌دهند.
در مطالعات موردی تشریحی و روشنگرانه، رویدادهای خاص تحلیل شده، و نتایج و درس‌های گرفته شده از آن توصیف می‌گردند.


مراحل نوشتن مطالعه موردی
جهت نوشتن یک مطالعه موردی موفق در وهله اول به یک رایانه متصل به اینترنت پرسرعت برای بررسی اهداف تحقیقاتی نیاز دارید. برخی دیگر از امکانات لازم در این زمینه عبارتند از:

یادداشت‌های تحقیقی
جدول‌ها و نمودارها
کاغذ و لوازم التحریر، مانند خودکار و مداد
یادداشت‌ها و فایل‌های صوتی مصاحبه‌ها
طرح یا الگوی لازم
پس از جمع آوری این امکانات می‌توانید فرآیند نوشتن را شروع کنید.

مرحله ۱: پیدا کردن یک عنوان متقاعد کننده
ابتدا باید یک عنوان متقاعد کننده برای مطالعه موردی خود بنویسید. به یاد داشته باشید که هرگز شانس دومی برای برداشت اول وجود ندارد. به همین دلیل عنوان باید شامل اطلاعات ضروری باشد. چند نکته زیر به شما در نوشتن یک عنوان جذاب کمک می‌کنند.

باید تمام اطلاعات لازم را درج کنید، و در عین حال عنوان را کوتاه و مختصر بنویسید.
سعی کنید مهمترین کلمات را در ابتدای عنوان قرار دهید.
عنوان را با صدای بلند بخوانید تا مطمئن شوید که منطقی است.
از یک زیرعنوان با جزئیات بیشتر نیز می‌توانید برای پشتیبانی از عنوان مطالعه استفاده کنید؛ اما این کار چندان ضروری نیست.
اگر نقل قولی از مخاطب مطالعه دارید نیز می‌توانید اضافه کنید؛ اما این کار نیز الزامی نیست.
تیترهای زیر می‌توانند به شما در ساختاربندی عنوان مطالعه کمک کنند.

مطالعه نشان می‌دهد که مصرف یک رژیم غذایی سالم، خطر بروز حملات قلبی را کاهش می‌دهد. (این مثال بسیار عالی است؛ زیرا کوتاه، شیرین و دقیق است. به همین دلیل مخاطب با خواندن مطالعه موردی شگفت‌زده نمی‌شود؛ چون همه چیز در تیتر آن گنجانده شده است.)
مورد پژوهی نشان می‌دهد که کپی رایتینگ موثر می‌تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد. (این یک عنوان قانع کننده برای یک مطالعه موردی در زمینه بازاریابی بالقوه است. این عنوان دقیقاً نشان می‌دهد که تحقیق درباره چیست و خواننده را دعوت می‌کند تا درباره آنچه که به عنوان کپی رایتینگ موثر تعریف شده است، اطلاعات بیشتری کسب کند.)
مرحله ۲: ارائه چکیده‌ای از مطالعه در ابتدای آن
قبل از اینکه به جزئیات مطالعه موردی بپردازید؛ باید یک چکیده از آن را در ابتدا بیاورید. هر مقاله علمی پژوهشی در ابتدا دارای یک چکیده است. شما نیز می‌توانید با استناد به این مدل، چکیده‌ای از مطالعه موردی را در ابتدای آن بنویسید. در این حالت باید برخی از اطلاعات حیاتی را در چکیده ذکر کنید که عبارتند از:

مطمئن شوید که حتماً نام مشتری را درج کرده‌اید. فراموش نکنید که باید قبل از درج نتایج مشتری از او اجازه بگیرید.
این اصل شامل صنعتی که مشتری در آن فعال است نیز می‌شود. به عنوان مثال آیا مشتری شما یک شرکت مالی است یا یک شرکت بازاریابی؟ در هر صورت باید حتماً به حوزه فعالیت او نیز اشاره کنید.
ذکر محصول یا خدمات مورد استفاده را فراموش نکنید. شما قصد دارید در این مطالعه موردی به چه چیزی بپردازید؟ محصول یا خدمات مورد استفاده را در چکیده ذکر کنید.
اگر در پژوهش به نتایج کوتاه و مختصری رسیده‌اید؛ حتماً آنها را لیست نمایید. اگر اینفوگرافیک یا نمودار دارید؛ در چکیده مطالعه موردی به آنها اشاره کنید. نتایج واقعی را در این بخش بیاورید تا خواننده متقاعد به خواندن ادامه مطلب شود.
اگر کسی به خواندن کل مطالعه موردی تمایلی نداشته باشد؛ باید با خواندن چکیده آن بفهمد که شما چه محصول یا خدماتی را تبلیغ کنید و چرا مفید هستند.مرحله ۳: معرفی مشتری

ممکن است بخواهید خلاصه‌ای کوتاه و مختصر از فعالیت مشتری ارائه دهید. در واقع شما باید در قالب چند جمله، صنعت مشتری و خدمات او را معرفی کنید. چند مثال زیر به شما در نوشتن این مورد کمک می‌کنند.

“مشتری ما یک مطب برجسته در زمینه پزشکی خانواده است که به بیماران این منطقه در تمام سنین خدمات ارائه می دهد. در این مطب مراقبت‌های حاد و پیشگیرانه ارائه می‌شود”.
“مشتری ما یک بانک محلی است که خدمات مالی ارائه می‌دهد. در ضمن این موسسه در زمینه ارائه خدمات وام مانند وام خودرو و وام مسکن نیز فعالیت می‌کند”.
شما می‌توانید از این دو مثال که در زمینه‌های مختلف ارائه شده‌اند؛ برای مدل سازی توضیحات مربوط به زمینه کاری مشتری خود استفاده نمایید.مرحله ۴: بیان مسئله
در زیر بخش معرفی مشتری می‌توانید اطلاعات لازم در مورد مسئله‌ای که مسئول رسیدگی به آن هستید را ارائه دهید. مثلاً می‌توانید بگویید که چرا مشتری با شما تماس گرفته است؟ نگرانی و دغدغه او چه چیزی بوده است؟ چند نمونه زیر به شما در بیان مسئله مطالعه موردی کمک می‌کنند.

“کارفرمای ما در زمینه کوتاه کردن زمان پاسخگویی به مشتریانش با مشکل مواجه بود. او متوجه شده بود که به طور متوسط بیش از ۲ ساعت طول می‌کشد تا بتواند به دغدغه‌های مشتریانش پاسخ دهد”.
“کارفرمای ما متوجه نمی‌شد که چرا نرخ تبدیلش پایین است. با وجود اینکه وب سایت آنها ترافیک بالایی داشت؛ اما افراد زیادی برای کسب اطلاعات در مورد خدمات و محصولات ارائه شده توسط این کسب و کار، به آنها مراجعه نمی‌کردند. تنها کمتر از ۱% از افرادیکه از وب سایت شان بازدید می‌کردند؛ با این کسب و کار تماس می‌گرفتند و یا به آنها ایمیل می‌زدند”.
راحت‌تر این است که نقل قول‌های مشتری را در این بخش قرار دهید. اما قبل از ذکر این مورد باید از او اجازه بگیرید.

مرحله ۵: تشریح نحوه ارتباط شما با مشتری
قبل از اینکه بگویید چگونه به مشتری برای حل مشکلش کمک کرده‌اید؛ باید بگویید که وی چگونه شما را پیدا کرده و نحوه ارتباط برقرار کردن به چه صورت بوده است. نمونه‌های زیر به شما نشان می‌دهند که چگونه این مورد را ذکر نمایید.

اگر مشتری، شما را با یک جستجوی ساده در گوگل پیدا کرده؛ به احتمال زیاد می‌خواهید این اطلاعات را به اشتراک بگذارید.
اگر مشتری از طریق ارجاع مشتریان قبلی، شما را یافته؛ شاید دوست داشته باشید به این مطلب اشاره کنید.
در صورتیکه مشتری را از طریق بازاریابی تلفنی جذب کرده‌اید؛ بهتر است به این موضوع نیز اشاره نمایید.
سپس احتمالاً می‌خواهید بگویید که چرا مشتری تصمیم گرفته شما را انتخاب کند. چگونه مشتری را متقاعد کرده‌اید که به شما فرصتی برای حل مشکل بدهد. در نهایت بهتر است اطلاعاتی در مورد خدمات مشتری، استراتژی‌های ارائه شده توسط شما و دورنمایی کلی از پروژه را نیز ارائه دهید.

مرحله ۶: ذکر اطلاعات مربوط به رویکرد استراتژیک
حال زمان آن رسیده که وارد برخی جزئیات شویم. احتمالاً شما محصولات و خدمات زیادی ارائه می‌دهید؛ به همین دلیل باید توضیح دهید که چگونه مشتری تصمیم گرفته تا حل مشکلش را به شما واگذار کند. چه راه حلی را انتخاب کردید؟ چرا تصمیم گرفتید آن شیوه را انتخاب کنید؟

توجه داشته باشید که شما باید در اینجا نحوه توسعه، اجرا و بسط استراتژی خود را به صورت دقیق توضیح دهید. در ضمن این بخش مکانی مناسب برای درج نقل قول مشتری است. ممکن است بخواهید توضیح دهید که چرا این استراتژی را بر موارد دیگر ترجیح داده‌اید. به علاوه این یک قسمت عالی برای درج نمودارهاست. برخی از افراد ممکن است تمایلی به خواندن کل مطلب نداشته باشند؛ در این صورت می‌توانید با یک جایگزین بصری عالی، آنها را جذب کنید.

مرحله ۷: نمایش نتایج
پس از اتمام بخش استراتژی می‌توانید نتایج را به نمایش بگذارید. اینجا جایی است که قابلیت‌های شما به نمایش در می‌آیند؛ پس باید نتایج را تا جاییکه امکان دارد برجسته کنید و کاملاً توضیح دهید که چرا آنها بسیار مفید هستند. مثال‌های زیر در زمینه نوشتن نتایج مطالعه موردی به شما کمک می‌کنند.

“نتایج مطالعه ما نشان داد که یک صفحه فرود جذاب در استراتژی بازاریابی، منجر به ۲۰۰% افزایش نرخ ترافیک و ۳۰۰% افزایش نرخ تبدیل در طول ۶ ماه می‌شود. به خاطر این افزایش ترافیک وب سایت، مشتری به افزایش قابل توجه درآمد خواهد رسید”.
“تغییری که ما در منوی خودکار ایجاد کردیم باعث کوتاه شدن زمان انتظار مشتریان در صف شد. در نتیجه آنها در طول ۳ ماه، ۲۵% سریعتر به مکان‌های مناسب هدایت شدند”.
“نتایج مطالعه ما نشان داد که درآمد مشتری نسبت به ماه قبل، به دلیل تغییرات ایجاد شده در صفحه اول وب سایت، ۲۵% افزایش پیدا کرده است”.
فراموش نکنید ممکن است مطالعه شما چندین نتیجه داشته باشد که بخواهید همه را به نمایش بگذارید. به هر حال باید مطمئن شوید که مطالعه موردی را از هر جهت به تصویر کشیده‌اید تا تصویری کامل از اینکه چرا استراتژی شما به خوبی عمل می‌کند، ارائه دهید.مرحله ۸: جمع بندی و مسیرهای آینده
در نهایت می‌توانید مطالعه موردی را با یک نتیجه گیری عالی به پایان برسانید. در اینجا می‌توانید موارد اصلی مانند مسئله، استراتژی و راه حل را مجدداً تکرار کنید. در ضمن یک به روز رسانی از نحوه عملکرد مشتری پس از اجرای راهکارهای این مطالعه نیز می‌توانید ارائه دهید. آیا مشتری همچنان از استراتژی شما استفاده می‌کند؟ آیا هنوز هم این استراتژی به خوبی کار می‌کند؟ اینجا نیز محل مناسب دیگری برای ذکر نقل قول‌های مشتری است. به عنوان مثال اگر مشتری از زحمات شما قدردانی کرده است؛ می‌توانید آن را در انتها ذکر کنید.

همچنین بهتر است به توصیه‌های مهمی که در هنگام خروج مشتری از دفتر کار شما به او ارائه داده‌اید نیز اشاره کنید. به علاوه می‌توانید در قسمت نتیجه گیری در مورد موقعیت‌های مختلفی که راهکار یا روش تحقیق شما ممکن است در آنها جوابگو باشد نیز صحبت کنید. به عنوان مثال اگر به رویه درمانی یک پزشک محلی خانواده کمک کرده‌اید؛ می‌توانید توضیح دهید که چرا اعتقاد دارید استراتژی شما برای سایر رویه‌های پزشکی نیز پاسخگو است. در این صورت می‌توانید مردم را متقاعد کنید تا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این داستان جذاب با شما تماس بگیرند. تنها باید به یاد داشته باشید انواع مختلف مطالعات موردی، ممکن است چارچوب‌های متفاوتی داشته باشند.مطالعه موردی چیست؟

فهرست محتوا

مطالعه موردی نوعی از روش تحقیق است که معمولاً در مطالعات علوم اجتماعی از آن استفاده می‌شود. علاوه بر این کاربرد کلی، از مطالعه موردی به عنوان استراتژی تحقیق نیز استفاده می‌شود که در آن با دقت بررسی می‌کنند که عوامل مختلف چگونه بر روی نتیجۀ نهایی تأثیر می‌گذارند.

مطالعه موردی می‌تواند به دنبال همبستگی یا علت‌های مختتلف یک اتفاق باشد. به‌عنوان مثال، مطالعه موردی می‌تواند بررسی کند که سخنرانی‌های زندۀ یک سیاستمدار چه تأثیری بر دیدگاه و برداشت رأی‌دهندگان می‌گذارد یا استراتژی‌های بهینه‌سازی تبلیغاتی یک شرکت خاص، طی چه فرایندی نرخ کلیک برای مشتری را افزایش می‌دهد.

بیان مسئله، راه‌حل و نتایج، بخش‌های مختلف ساختار یک مطالعه موردی هستند. نتایج این مطالعه معمولاً کوتاه است و بیش از ۸۰۰ کلمه نیست. در مطالعه موردی به‌جای روندهای کلی، روی موارد خاصی از مجموعۀ داده‌ها تمرکز می‌کنند. اگر قصد دارید که از اطلاعات حاصل از این مطالعه استفاده کنید، ممکن است نیاز به تأیید مشتری داشته باشید. شما به‌عنوان یک بازاریاب یا آژانس تبلیغاتی، باید بتوانید مشتریانتان را قانع کنید که در متقاعد کردن کاربران در قسمت میانی قیف فروش، بهترین هستید.

مطالعه موردی چه روش‌هایی دارد؟
دو روش اصلی برای مطالعه موردی وجود دارد که می‌توانید برای اهداف تجاری و بازاریابی خود از آنها استفاده کنید:

روش‌های تحقیق کیفی

این دسته از مطالعات موردی، براساس نوشته‌ها و متن هستند، زیرا برای درک بهتر مفاهیم، تجربیات و افکار معمولاً از کلمات استفاده می‌شود. در این نوع مطالعه شما معمولاً از روش‌هایی مانند جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل موارد و انجام مصاحبه استفاده خواهید کرد.

روش‌های تحقیق کمی

مطالعه موردی کمی، همان‌طور که از نامش پیداست، بر پایۀ داده‌های آماری و نموداری است. تحلیل این داده‌ها کاری تخصصی است، مخصوصاً زمانی که بخواهید به دنبال علت‌ها و همبستگی‌هایی در نتایج آماری بگردید. از آزمایش‌ها، نظرسنجی‌های چهار گزینه‌ای و مشاهدات میدانی هم ممکن است برای تحقیقات کمی استفاده شود.کدامیک از این دو روش برای مطالعه موردی بهتر است؟
اگر بخواهید تأثیر خاص، اثبات‌شده و قابل اندازه‌گیری برند یا خدمات خودتان را روی یک محصول نشان بدهید، مطالعات موردی کیفی که داده‌های قابل استناد دارند، بسیار باارزش خواهند بود. به‌عنوان مثال یک سرویس پاسخگویی به تماس می‌تواند بررسی کند که بعد از شروع رسیدگی به تماس‌های ورودی مشتریان، رضایت آنها از برند ۶۰ درصد افزایش داشته است.

مطالعه موردی کمی نیز برای درست کردن لیستی از آمار که به‌صورت واضح داده‌ها را نمایش دهد بسیار مناسب هستند و در اینفوگرافیک‌ها و قالب‌های نوشته شده وبلاگ می‌توان استفاده‌های زیادی از آنها کرد.

البته بهتر است توجه داشته باشید که بعضی از نتایج تحقیق را نمی‌توان آنطور که باید در قالب‌هایی مثل اینفوگرافیک ارائه کرد و بهتر است نتایج را به‌صورت نوشتاری یا در قالب محتواهای ویدیویی در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

نکتۀ مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در بعضی از مطالعات موردی، از ترکیب دو روش تحقیق کیفی و کمی استفاده می‌شود. در این حالت ممکن است نتایج مطالعه موردی شما هم شامل اطلاعات محتوایی مصاحبه با مشتریان و افراد مختلف باشد و هم داده‌های کمی، آماری و مستند داشته باشد. پس همه چیز در انتخاب روش برای مطالعه موردی به این بستگی دارد که قرار است دقیقاً چه کاری انجام بدهید.

مطالعه موردی چه مزایایی دارد؟
مطالعه موردی می‌تواند ابزاری قدرتمند برای بازاریابی در حوزۀ تمام مشاغل و صنایع باشد. به این داده‌ها توجه کنید:

-۱۳ درصد از بازاریابان گفته‌اند مطالعه موردی شکل اصلی محتوا در استراتژی‌های محتوایی آنها بوده است.

-مطالعه موردی سومین نوع تأثیرگذار در بازاریابی محتوا در هنگام خریدهای عمده برای مشاغل بزرگ و کوچک است.

-۶۶ درصد بازاریابان B2B ادعا کرده‌اند که مطالعات موردی محرک بسیار خوبی برای موفقیت مذاکرات آنها بوده است.

حالا به مهم‌ترین مزایای مطالعه موردی می‌پردازیم:
-مطالعه موردی سندی برای ادعای شماست که نشان می‌دهد می‌توانید به تمام قول‌هایی که داده‌اید عمل کنید. بسیاری از مشاغل دربارۀ کارهایی که محصولات یا خدماتشان می‌تواند انجام دهد وعده‌های بزرگی می‌دهند، اما ممکن است نتوانند به تمامی آنها عمل کنند.

-نتایج این مطالعات ابزار قدرتمندی برای فروش هستند. مطالعه موردی معمولاً به دلیل مستند بودن، بسیار قانع‌کننده است و مشتری می‌داند که اگر طبق چیزی که شما ارائه کرده‌اید پیش برود یا روند خود را اصلاح کند، موفق شده و نتایج مثبتی کسب می‌کند.

مزیت مهم دیگر مطالعات موردی تأثیر مثبت آنها روی سئو و گرفتن بک لینک‌هاست. محتواهای خوب و جدید همیشه فرصتی برای رتبه‌بندی شدن در Google براساس کلمات کلیدی‌شان را دارند. از آن جایی که شما در مطالعه موردی در حال تولید محتوای باکیفیت و اصیل هستید که داده‌های منحصر به فردی دارد، احتمال مراجعۀ افراد مختلف به مطالعات و محتوای شما و لینک دادن به آن نیز افزایش پیدا می‌کند. بک لینک‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان افزایش رتبۀ سئوی وب‌سایت به شمار می‌آیند.-یکی دیگر از مزایای این مطالعه این است که می‌تواند به سمت و سو دادن به اندیشه‌ها و رهبری آنها کمک کند. آیا می‌خواهید در صنعت و حوزۀ کاری خود به‌عنوان یک متخصص واقعی شناخته شوید؟ به روش ایجاد محتوا برای معرفی خود به عنوان یک فرد متخصص، «رهبری فکر» گفته می‌شود. تعریف یک تحقیق واقعی و اصلی و انتشار نتایج آن در قالب یک مطالعه موردی به شما کمک می‌کند تا در موضوع مورد نظر خود یک متخصص شناخته شوید، خصوصاً زمانی که برندهای دیگر نیز شروع به تعامل با شما بکنند.

-مطالعات موردی به شما کمک می‌کنند که در رقابت‌ها و چالش‌ها متمایز شوید. رقابت و چالش شما ممکن است بر سر صرفه‌جویی در هزینه‌ها یا پیگیری معاملات و پروژه‌های مختلف باشد. اگر شما نتایج مطالعات خود را در شبکه‌های اجتماعی‌تان به اشتراک بگذارید، دسترسی مخاطبان و مشتریانتان به این اطلاعات بیشتر می‌شود و همین امر منجر به جذب مشتری‌های جدید نیز خواهد شد.

نمونه‌هایی از مطالعات موردی
مطالعات موردی زمانی مؤثر هستند که بتوانند داده‌های روشنی را ارائه کنند که به‌خوبی بیانگر رابطۀ علی و معلولی پدیده‌های مورد بررسی باشند. در ادامه چند مطالعه موردی در حوزه‌های مختلف را به‌عنوان نمونه برایتان آورده‌ایم.

مطالعه موردی بازاریابی

یک صفحۀ بازاریابی با افزودن دکمۀ CTA (دعوت به عمل) به انتهای لندینگ پیج (صفحۀ فرود) خود، نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را افزایش می‌دهد. یک مطالعه موردی می‌تواند تعداد این تبدیل‌ها در ماه‌های قبل و بعد از اضافه شدن CTA را نشان دهد. مطالعات موردی از ابزارهای فوق‌العاده ارزشمند برای بازاریابی هستند، زیرا می‌توانند تأثیر محصولات یا خدمات شما بر روی مشتریان هدفتان را بررسی و اثبات کنند.

مطالعه موردی تجاری

به‌عنوان مثال تجارتی که در زمینۀ آموزش سگ‌ها کار می‌کند، می‌تواند هرکدام از این موارد را برای مطالعه موردی خود انتخاب کند:

-مطالعاتی دربارۀ اینکه چه مدت زمانی طول می‌کشد تا ترفندهایی را به یک توله آموزش بدهند.

-نظرسنجی‌هایی را برای مشتریان خود ارسال کنند و از آنها بپرسند که کدامیک از روش‌های آموزشی‌شان برای سگ آنها مؤثرتر بوده است.

-با مشتریانی که قبلاً برای درمان مشکلات سگ خود به مرکز آنها مراجعه کرده و نتایج مثبتی گرفته‌اند مصاحبه کنند.

مطالعه موردی توسعه شغلی

دانشگاهی که در حال بررسی کارایی برنامه‌های اشتغال‌زایی خود برای فارغ‌التحصیلان است، می‌تواند از تمام دانشجویانی که در یک سال اخیر فارغ‌التحصیل شده‌اند بپرسد که چند نفرشان مشغول کار هستند و چه مدت زمانی طول کشیده که شغلشان را پیدا کنند. در این صورت آن دانشگاه می‌تواند به‌جای اینکه یک جملۀ کلی با این مضمون بگوید که برنامه‌های کاریابی ما بازده و کارایی خوبی داشته، آمار مستند ارائه کند و مثلاً بگوید ۹۷ درصد از فارغ‌التحصیلانی که در طرح کاریابی ما ثبت نام کرده بودند، توانسته‌اند به‌طور میانگین شش ماه بعد از پایان تحصیلات، در رشتۀ مورد نظر خود مشغول به کار شوند. ل

این یک مثال خوب از نتایج یک مطالعه موردی قدرتمند، برنامه‌ریزی شده، دقیق و قانع‌کننده است.

مطالعه موردی چه ساختاری دارد؟
زمانی که بخواهید یک مطالعه موردی واقعی را برای اولین بار انجام بدهید، آشنایی با قالب‌بندی این مطالعه و رعایت آن تأثیر مثبت زیادی در جلب نظر مخاطبان هدفتان خواهد داشت. مطالعات موردی چه با تمرکز بر یک مشتری انجام شود یا برای گروهی از مشتریان باشد، باید این قالب در آن رعایت بشود:

-نوشتن «مقدمۀ کوتاه» اختیاری است، اما توصیه می‌شود که بیش از ۱۰۰ کلمه به آن اختصاص ندهید.

-بخش «شرح و توضیح»، که بیانگر جزئیات چالش و پروژه‌ای است که مشتری برای حل آن به سراغ شما آمده است.

-بخش «راه حل» جایی است که شما تمام پیشنهادات خود برای حل مسئله را ارائه می‌کنید.

-بخش «نتایج» که توضیح بیشتری دربارۀ راه‌حل انتخاب شدۀ نهایی و نتایج موفقیت‌آمیز کسب‌شده می‌دهد.۵ مرحلۀ مهم برای نوشتن مطالعات موردی
به اهدافی که می‌خواهید ازطریق مطالعه موردی به آنها برسید فکر کنید.

هدف شما از انجام این مطالعه چیست؟ آیا می‌خواهید خودتان را به عنوان متخصص در کسب‌وکار خود معرفی کنید یا می‌خواهید تأیید و توجه اجتماعی به دست آورید؟ اهداف اولیۀ شما تأثیر زیادی در جهت‌گیری تمرکزتان هنگام کار خواهد گذاشت.

نقطه‌ای برای متمرکز شدن تعیین کنید.

موارد زیادی برای بررسی وجود دارد و شما باید در نهایت خروجی باارزشی را به مخاطب خود ارائه کنید. هر کسب‌وکاری می‌تواند چندین روش را برای تمرکز روی مطالعات خود انتخاب کند. فقط کافی است کمی صبر کنید و برای ایده‌پردازی زمان بگذارید.

در صورت نیاز از مشتری اجازه بگیرید.

اگر می‌خواهید در مطالعۀ خود از افراد ناشناس نظرسنجی و از نتایج آن استفاده کنید، نیازی به کسب اجازه از مشتری نیست، اما برای مطالعات موردی که لازم باشد از اطلاعات خاص و حتی محرمانۀ مشتری استفاده کنید، دریافت مجوز ضروری است.

داده‌های خود را جمع‌آوری کنید.

اگر برای کارتان از یک منبع استفاده می‌کنید، داده‌های مربوط به قبل و بعد از مطالعات خود را به مشتری ارائه کنیدآ اما در صورتی که قرار است اطلاعات مورد نیاز خود را از چندین منبع جمع‌آوری کنید، می‌توانید نظرسنجی‌های طراحی و برای افراد مختلف ارسال کنید. در این مرحله ممکن است بخواهید داده‌های اضافی از اشخاص دیگری را هم به مطالعۀ خود اضافه کنید که به آنها «داده‌های ثانویه» گفته می‌شود. یادتان باشد که باید به منبع تمامی داده‌هایی را که خودتان استخراج نکرده‌اید مشخص کرده باشید.

اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید.

بعد از پایان جمع‌آوری اطلاعات، داده‌ها را طبقه‌بندی و آنها را بررسی و تجزیه و تحیلی کنید.

چند نکته برای نوشتن یک مطالعه موردی عالی
-تا جایی که می‌توانید بهتر است مطالعات موردی را مختصر نگه دارید. نتایج مطالعۀ شما باید مختتصر و مفید و زیر ۱۰۰۰ کلمه باشد.

-روی مسائلی که برای مشتری واقعاً مهم است تمرکز کنید. در متن مطالعه نشان دهید که دقیقاً متوجه مشکلات هستید و راه‌حل‌های مناسبی برایشان دارید.

-داده‌های خود را به دقت تحلیل و برای توضیح آنها زمان کافی صرف کنید. تحلیل دقیق داده‌ها می‌تواند نتایج مطالعه را قانع‌کننده‌تر کند. خصوصاً روی ارائۀ داده‌های عددی تمرکز بیشتری داشته باشید.

-در صورت امکان به متنتان تصاویری از نمودارها و اینفوگرافیک‌ها اضافه کنید. این کار باعث می‌شود مشتری شما تجسم بهتری از داده‌های عددی داشته باشد و جذابیت کار شما را نیز ارتقا خواهد داد.

-در پایان مطالعات نام خود و شرکتتان را نیز ثبت کنید تا بتوانید برای مشاوره و همکاری‌های بعدی راحت‌تر با مشتری‌ها در ارتباط باشید.سخن پایانی
استفاده از مطالعه موردی می‌تواند تأثیر مثبت زیادی روی کسب‌وکار شما و رشد آن داشته باشد. در دست داشتن اطلاعات مربوط به مطالعات موفق قبلی می‌تواند ابزاری اساسی برای جلب اعتماد مشتری‌های جدید بشود و همین مسئله میزان فروش و پروژه‌های شما را افزایش خواهد داد. پیشنهاد ما به شما این است که مطالعات موردی را به تمام استراتژی‌های کلی بازاریابی خود اضافه کنید. از آن جایی که نتایج این مطالعات منحصراً در اختیار خودتان است، کسی نمی‌تواند آن را کپی کند و همین مسئله موجب تمایز شما از دیگر رقبا خواهد شد.

جمع‌بندی

درمجموع اینکه می‌توان گفت ازنقطه‌نظر تحقیق، روش‌شناسی مطالعه موردی موقعیت کلی را به‌عنوان ترکیبی از فاکتورهای مختلف، موردبررسی قرار می‌دهد. این روش ممکن است روی توصیف فرآیند و یا زنجیره‌ای از پدیده‌ها که روی رفتار فرآیند مؤثرترند، متمرکز شود. مطالعه رفتار فرد یا گروه در موقعیت اجتماعی و مقایسه موردها، منجر به فرموله شدن یا تأیید فرضیه‌ها می‌شود. ژرفنای پژوهش موردکاوی بعضاً از روش تحقیق‌های دیگر بیشتر است.

به‌عنوان‌مثال اگر تعیین رفتارها به‌وسیله پرسشنامه انجام‌شده است، نتایج عموماً رضایت‌بخش نیست. زیرا با علامت زدن گزینه‌های محدود بلی یا خیر و یا ارقام ۱ تا ۵ یا سایر گزینه‌های لیکرت نمی‌توان تحلیل مناسبی از رفتارهای موردنظر داشت. مطالعه موردی می‌تواند خیلی بیشتر از این تحلیل سطحی که در پرسشنامه مطرح است. همچنین رفتار را تحلیل کند و دلایل و متغیرهای بیشتری را موردبحث قرار دهد.

نکته مهم در مورد روش مطالعه موردی این است که روش‌های تحقیق موجود، به‌صورت سطحی تعداد زیادی مورد را تحت بررسی قرار می‌دهند و موجب دستیابی به محدوده کوچکی از دانش می‌شوند، اما روش مطالعه موردی خصوصیات کمی از هر مورد را بررسی می‌کند و با موردهای کمتری هم سروکار دارد، ولی به محدوده وسیعی از دانش برای تحلیل سیستم‌های پیچیده دسترسی می‌یابد. توجه پژوهشگر در مطالعه موردی بر یک «مورد» متمرکز است. اما ممکن است این واحد متشکل از رویدادهای متعدد و افراد مختلف باشد و یا از فرآیندهای گوناگون تشکیل شده باشد. در اینصورت ضروری است که از اجزای تشکیل دهنده ی «واحد تحلیل» نمونه‌گیری شود. در این نوشتار تحقیقات بازاریابی با رویکرد بررسی تجاری به مشکلات مدیریتی و استراتژیک شرکت ساعت سازی روکس با ۹۲اسلاید تخصصی و قابل ویرایش پرداخته است.

در بررسی تجاری هاروارد مطالعه موردی رولکس مورد بررسی قرار گرفته است ومانند تمام مطالعات موردی HBR، کیس رولکس به گونه‌ای طراحی و تدوین شده است که به خواننده اجازه می‌دهد یک مشکل دنیای واقعی را تجربه کرده و بر اساس آن آن را حل کند.

مطالعه موردی، مانند سایر مطالعات موردی HBR، به خواننده و دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک گسترده‌تر و واضح‌تری از دنیای تجارت و پویایی کسب کنند.

بررسی پرونده رولکس با رویکرد مشکل مدیریتی و استراتژیک

پرونده رولکس بر اساس یک مشکل مدیریتی و استراتژیک فعلی است که سازمان با آن مواجه است، که باید با درایت حل شود تا امکان پیشرفت و همچنین حفظ موقعیت رقابتی فراهم شود.

راه حل موردی برای مطالعه موردی رولکس ابتدا موضوع اصلی را مشخص می کند که در سراسر پرونده به تفصیل توضیح داده شده است.

سپس راه‌حل موردی ،مشکل سازمان را از طریق مدل‌ها و ابزارهای استراتژیک مربوطه از جمله تحلیل SWOT، تجزیه و تحلیل نیروهای پنج پورتر، تجزیه و تحلیل PESTEL، تجزیه و تحلیل VRIO، تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش، تجزیه و تحلیل ماتریس BCG، تجزیه و تحلیل ماتریس Ansoff، و تجزیه و تحلیل ترکیب بازاریابی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

این تحلیل برای کمک به شناسایی یک استراتژی و راه حل عملی برای مطالعه موردی رولکس است.

راه‌حل‌های جایگزین نیز در راه‌حل موردی پیشنهاد می‌شوند، در درجه اول به این دلیل که راه‌حل‌های جایگزین اغلب به‌عنوان طرح‌های احتمالی عمل می‌کنند.

همه مطالعات موردی منتشر شده توسط بازبینی تجاری هاروارد شامل یک مشکل اصلی است که قهرمان داستان با آن مواجه است.

این مشکل بیشتر برای مسیرهای مدیریتی و استراتژیک شرکت تأثیر دارد. برای خوانندگان و دانشجویان مطالعات موردی HBR، شناسایی مشکلی که رولکس با آن مواجه است بسیار مهم است.

این مشکل معمولاً در معرفی پرونده به آن اشاره می شود و در طول مسیر ایجاد می شود.

-حل مطالعات موردی HBS

در نتیجه، برای حل پرونده رولکس، خواندن مطالعه موردی به طور کامل ضروری است.

شناسایی درست مشکل برای انجام تحلیل درست و ایجاد راه حل های مرتبط برای مطالعه موردی رولکس حیاتی است.

همچنین شناسایی همه طرف های درگیرکه تحت تاثیر مشکل و تصمیم گیری قرار می گیرند ضروری است.

شناسایی صحیح مشکل تضمین می‌کند که همه راه‌حل‌های توسعه‌یافته در طول تجزیه و تحلیل موردی مطالعه موردی رولکس قابل اجرا و عملی هستند.

فهرست

۱-معرفی رولکسCASE SOLUTION

کاربرد بررسی های تجاری

بررسی پرونده رولکس با رویکرد مشکل مدیریتی و استراتژیک

تغییر روند درتولید ساعت رولکس

انتقال شرکت به شهر ژنو در سوئیس

بررسی پرونده رولکس با رویکرد مشکل مدیریتی و استراتژیک

۲-شناسایی مشکل

تجزیه و تحلیل محیط خارجی

۳٫۱تجزیه و تحلیل PESTEL

۳٫۲-نیروهای پنج گانه پورتر

۳٫۲٫۱-تهدید تازه واردها

تهدید تازه واردها

۳٫۲٫۲-تهدید محصولات یا خدمات جایگزین

۳٫۲٫۳- قدرت چانه زنی خریداران

۳٫۲٫۴-قدرت چانه زنی تامین کنندگان

۳٫۲٫۵- مزیت رقابتی بین شرکت های موجود

۳٫۳-تحلیل پنج ضلعی

۳٫۳٫۲٫ تهدید محصولات/خدمات جایگزین

۳٫۳٫۳٫ قدرت چانه زنی خریداران

۳٫۳٫۵٫ رقابت در صنعت

۳٫۴٫ قرار دادن کسب و کار در طول چرخه عمر صنعت

۳٫۴٫۲٫ مرحله مقدماتی

۳٫۴٫۳٫ مرحله رشد

۳٫۴٫۴٫ مرحله بلوغ

۳٫۴٫۵٫ مرحله انحطاط

۳٫۵٫ تحلیل گروه استراتژیک

۳٫۵٫۴٫ برنامه ریزی استراتژیک گروهی چگونه به رولکس کمک می کند؟

۳٫۶٫ برنامه ریزی سناریو

تجزیه و تحلیل منابع و شایستگی ها
۴٫۱٫ تجزیه و تحلیل VRIN

۴٫۲٫ آنالیز VRIO

۴٫۳٫ زنجیره ارزش پورتر

تجزیه و تحلیل محیط داخلی
۵٫۲٫ تجزیه و تحلیل SWOT

۵٫۲٫۱٫ نیاز به SWOT به دلیل گسترش عملیات رولکس

۵٫۳٫۱٫ ارائه بصری ماتریس TWOS

تحلیل ماتریس TOWS

۵٫۴٫ ماتریس ANSOFF

۵٫۴٫۱٫ استراتژی های توسعه بازار

۵٫۵٫ معیارهای SAF

توصیه های نهایی


با ۹۲اسلاید قابل ویرایش

دتانلود و خرید ۱۴۰۰۰۰
دسته بندی: بازاریابی » پاورپوینت های بازاریابی

تعداد مشاهده: 1047 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: pptx

تعداد صفحات: 92

حجم فایل:1,288 کیلوبایت

 قیمت: 140,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    92اسلاید قابل ویرایشپاورپوینت استراتژی بازاریابی شرکت کلگیت ،برند موفق درزمینه تولید محصولات بهداشتی با رویکرد نوآوری و

استراتژی های بازاریابی Colgate-Palmolive ریشه در درک عمیق رفتار مصرف کننده، تعهد به نوآوری و تعهد به ارتقای بهداشت دهان و دندان دارد. این استراتژی ها شرکت را قادر می سازد تا موقعیت خود را به عنوان یک رهبر جهانی در صنعت کالاهای مصرفی حفظ کند.

قیمت : 280,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت تحقیقات بازاریابی با رویکرد حل مشکلات مدیریتی و استراتژیک برندهای جهانی

مطالعه موردی مطالعه موردی (Case Study) یک روش پژوهش علمی است که به صورت باز، ژرف و جزئی‌نگر به مطالعه یک مورد خاص می‌پردازد. در دسته‌بندی انواع روش تحقیق علمی این روش یکی از انواع تحقیق توصیفی محسوب می‌شود.

قیمت : 140,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت هواپیمایی دلتا با رویکردبازاریابی رابطه مند و احترام به زمان مشتری

دلتا ایرلاینز (به انگلیسی: Delta Air Lines ) شرکت هواپیمایی آمریکایی است، که هم‌اکنون پس از شرکت‌های لوفت‌هانزا، امریکن ایرلاینز و یونایتد کنتیننتال در رتبه چهارم از فهرست بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی جهان قرار دارد.

قیمت : 160,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت استراتژی مشتری نوازی دربرندهای بزرگ جهانی با رویکرد مدیریت تجربه مشتریان

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مفاهم در حوزه کسب و کار، مدیریت تجربه مشتری است

قیمت : 180,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت”مدیریت استراتژیک منابع انسانی با رویکرد رفتارهای رهبری انسان ها در شرکت فورد”

وقتی کارمندان از برنامه ها، الویت ها و مشکلات سازمان آگاه باشند و سازمان پذیرای راهکارها و ایده های آنها باشد آنها تمایل بیشتری برای مشارکت در امور سازمان خواهند داشت و این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش اثربخشی و بهبود بهره وری سازمان دارد.

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت”مدیریت استراتژیک منابع انسانی با رویکرد افزایش بهره وری ویادگیری سازمانی درشرکت سونی”

مدیریت استراتژیک منابع انسانی، عبارتست از: مرتبط ساختن مدیریت منابع انسانی با هدفهای کوتاه مدت و بلند مدت استراتژیک سازمان برای بهبود عملکرد آن و ایجاد فرهنگ سازمانی که بتوان انعطاف پذیری و خلاقیت را تقویت کرد. هدفهای سیستم مدیریت منابع انسانی متاثر از هدفهای استراتژیک هر موسسه است

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت”بازاریابی بین المللی ورزش ،شناخت دقیق ذائقه مشتریان جهانی درنگاه مدیران تیز بین”

جام‌جهانی فوتبال یکی از بزرگترین و مهم ترین رویدادهای ورزشی در جهان است که هر چهار سال یکبار حدود یک میلیارد نفر را در سراسر دنیا برای یک ماه درگیر خود می‌کند.

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت”بازاریابی به سبک شرکت هیوندای با رویکرد تامین نیاز خودروبرای مشتریان امروز وآینده”

هیوندای موتور بزرگترین شرکت خودروسازی دنیا از لحاظ سود، چهارمین شرکت خودروسازی دنیا از لحاظ تعداد فروش و نخستین خودروساز دنیا از لحاظ سرعت رشد است

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،مدیریت استراتژیک درشرکت سامسونگ ،بزرگترین استارتاپ جهانی که بازاریابی محتوا را مزیت رقابتی

اغلب سامسونگ را به عنوان یکی از بهترین برندهای جهانی تلفن همراه می شناسند. برندی که همچنان برای تداوم حیاتش تلاش می کند و به دنبال سهم بازار بیشتری در بازار گوشی های تلفن هوشمند است. چیزی که سامسونگ را به رهبر صنعت تبدیل کرده است، استراتژی بازاریابی موفق این شرکت است.

قیمت : 65,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،مدیریت استراتژیک درشرکت اپل ،ارزشمندترین استارتاپ جهانی درفروش موفق

هیچگاه اپل تنها با هدف کسب درآمد به یک حوزه کاری جدید وارد نشده است ولی البته پول و درآمد را فراموش نمی‌کند.

قیمت : 52,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت مدیریت استراتژیک درشرکت یو پی اس.رهبرجهانی در تحویل بسته های مشتریان و شاهکارمدیریت زنجیره

UPS یکی از قدیمی‌ترین برندهای فعال در صنعت ‌حمل‌و‌نقل جهانی است که امروز در شاخه‌های گسترده‌ی آن، به‌عنوان بازیگری بزرگ شناخته می‌شود.

قیمت : 140,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.تحقیقات بازاریابی وصادرات عسل بانگاه به رعایت الزامات واستانداردهای بین المللی دربازارهای

بازاریابی فروش عسل طبیعی یکی از مهمترین نکاتی است که هم در بهره وری شرکت های عرضه کننده عسل اثرگذار است و هم نقش مهمی در سلامتی مردم دارد.

قیمت : 110,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت"بازاریابی درتوییتر با رویکرد قدرتمندترین شبکه اجتماعی برای مدیریت ذهن مخاطبان"

توییتر یکی از بزرگترین و مهمترین شبکه‌های اجتماعی دنیاست که ماهیت و کاربران خاصی دارد و به عنوان یک بستر تبلیغاتی نیز می‌توان به خوبی از آن استفاده کرد.

قیمت : 95,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.تحقیقات بازاریابی درکمپانی فولکس واگن بارویکرد مدیریت ارتباط با مشتریان جهانی

فولکس واگن حالا در جایگاه سومین خودروساز بزرگ دنیا ایستاده است. با توجه به فهرست فوربس شامل ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۳، فولکس واگن دومین سهم از بازار اروپا را به خود اختصاص داده و نهمین شرکت بزرگ خودروساز در دنیا است.

قیمت : 65,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت برنامه ریزی استراتژیک، کلید موفقیت در برندهای مطرح جهانی

سرعت سریع جهانی شدن کسب و کار نتایجی در ظهور یک رشته جدید، مدیریت استراتژیک جهانی که ترکیبی از مدیریت استراتژیک و کسب و کار جهانی است، داشته است. مدیریت استراتژیک عبارت است از شناسایی و عکس العمل به فرصت ها و تهدیدات در محیط

قیمت : 98,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.تحقیقات بازاریابی .رمز موفقیت برندهای مطرح جهانی دردستیابی به بازارگسترده و سود بیشتر

مارکتینگ ریسرچ یا تحقیقات بازاریابی مجموعه ای از فرآیندهاست که تولید کننده و مشتریان و مصرف‌کننده نهایی را از طریق جمع آوری اطلاعات به هم متصل می کند. این اطلاعات برای تعریف فرصت ها و تهدید های بازاریابی ، ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی و درک بهتر نسبت به فرآیند بازاریابی و بهبود آن مورد استفاده قرار

قیمت : 58,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت.مهندسی ذهن مخاطبان با ان ال پی با رویکرد بازاریابی و فروش در عصر دیجیتال

یکی از تکنیک های ان ال پی فروش از طریق بازاریابی عصبی است. امروزه مهندسی فروش و تحلیل رفتار مشتری به امری جدید در بازاریابی و خدمات تبدیل شده است.

قیمت : 75,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت ،بازاریابی به سبک ایکیابا رویکرد تحلیل بازارهای مصرف جهانی

فروشگاههاى آیکیا ، مشتریان را به صورتى فعال درگیر فرآیند خرید مى کنند. مشتریان مى توانند لوازم را لمس کرده و آن را بردارند ، باز کنند ، روى آن نشسته و یا دراز بکشند.

قیمت : 46,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،مدیریت استراتژیک درشرکت تویوتا بارویکردتسخیرقلوب مشتریان وتبدیل شدن به موفق ترین خودروسازج

یکی از شرکت های مطرح جهان که درطول ۷۵سال فعالیت خویش توانسته است با شناخت بازارهای جهانی و مدیریت ذائقه مشتریان خویش و به ویژه با شعار احترام به مشتریان ،بقا و دوام خویش به صورت مستمر رقم بزند،شرکت تویوتا است.

قیمت : 65,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل

پاورپوینت،وال مارت پرفروش ترین خرده فروشی جهانی که با استراتژی بازاریابی و فروش خود،دنیای تجارت را ت

انگیزه اصلی استراتژی تجاری والمارت ورود به هر بخش از بازار و تسلط بر بازار با ارائه محصولات با قیمت پایین است. استراتژی اصلی بازاریابی شرکت مبتنی بر پیشبرد قیمت ، رقابت پذیری و ارائه تجربه ای عالی با شعار Everyday Low Price است.

قیمت : 68,000 تومان

توضیحات بیشتر دریافت فایل